Gost u Novom danu bio je Nikola Baketa iz Instituta za društvena istraživanja. Za N1 Baketa je govorio o populizmu u Hrvatskoj, migrantskoj krizi, Marakeškom sporazumu i neuobičajenoj nervozi hrvatske predsjednice. Donosimo dijelove razgovora...
O stranačkom populizmu
Prema novom Cro Demoskopu, HDZ drži svojih stabilnih 25-30% i ne oslanja se na populizam. No, kako su naznačili Grbeša i Šalaj u svom istraživaanju o toj temi, valja razlikovati populizam kao ideologiju i populizam kao politički diskurs. Populizam kao diskurs koriste svi, osobito u vrijeme izbora, no Živi zid je, ideološki gledano, jedina prava populistička stranka, iako tvrde suprotno.
O Milanu Bandiću
Pitanje je koliko je on uopće populist. Ne poziva se na narod i nema antiestablishmentsku komponentu. On jest establishment pa je teško govoriti o tome je li populist u smislu ideologije. Bandić u djelovanju koristi sredstva koja nisu toliko javna, a kako bi privukao ljude, djeluje iza pozornice. Manje-više svi zastupnici koji su sada kod njega u klubu, na ovaj ili onaj način podržavaju vladajuću većinu. Manji broj njih bio je u opoziciji poput Ronka i Milanke Opačić…
Pitanje je hoće li Bandić tražiti ministarske pozicije, puno bitnije mu je zadržati stabilnost vlasti u Zagrebu i za to će koristiti nove zastupnike u njegovom klubu. Nažalost, birači ne prepoznaju te stvari kao važne što se može vidjeti iz podignutih optužnica protiv članova HDZ-a. I Bandić niže afere već godinama, a svo vrijeme je na vlasti u gradu.
#related-news_0
O Marakeškom sporazumu i migrantskoj krizi
Predsjednica misli da je to tema na kojoj smatra da može graditi ugled i povećati podršku dijela birača. Međutim, HDZ je objavio da je, prema novom CRO Demoskopu, zbog Marakeša predsjednica izgubila dio potpore birača. No, ono što posebno zabrinjava u ovom slučaju je stvaranje panike u društvu što možemo vidjeti prema lažnim prijavama protiv migranata. Nekada su to bila srpska manjina, onda domaći izdajnici i jugokomunisti, a sada su migranti i to ne pridonosi kvaliteti života u zemlji. Neki čak i pozivaju vojsku na granicu, no nitko ne postavlja pitanje što bi ta vojska trebala raditi na granici. Stvaranje panike je kontraproduktivno…
Marakeški dokument ne potiče migracije, već govori o ljudskim pravima migranata. Bavi se pervencijom trgovine ljudi, uzrocima migracija, no prvenstveno adresira legalne migracije. Dok legalnih migracije hrvatskih građana u Irsku i Njemačku regulira europsko pravo, Marakeški sporazum se bavi prvenstveno migrantima iz sjeverne i zapadne Afrike. Ljudi često kada kritiziraju migrante kažu ‘zašto dolaze ilegalni migranti iz Pakistana, a rat je u Siriji’, a pri tome zaboravljaju da na graničnom dijelu Irana, Pakistana i Afganistana sukobi traju već desetak, petnaest godina. Iz Kine migriraju ujgurski muslimani jer su im vjerska prava gušena. Katolici su zbog toga migrirali iz zemalja bivšeg komunizma.
#related-news_0
O nevoljama s novinarima koje imaju hrvatska predsjednica i Trump
U predsjedničinom slučaju, bila je to nervoza. Ono što je ona napravila, ne bi smio napraviti ni jedan čelnik države, čak ni ministar ne smije novinaru uzeti mirkofon. Ako joj pitanje nije sjelo, mogla se zahvaliti, nasmijati ili štogod. Premijer Plenković u takvim situacijama zna biti ironičan, katkad previše posprdan. Njoj trenutno ne odgovara da javnost preispituje njene stavove jer ne želi ispasti kao netko tko lako mijenja mišljenja pa otuda i nervoza. Što se Trumpa tiče, sukob s novinarima je obilježje takvih lidera. Putin nema tih problema jer kontrolira sve medije. U SAD-u mediji imaju važnu ulogu u društvu i ako treba da sto puta ponove isto pitanje. Trump možda smatra da to prolazi među njegovim biračkim tijelom.