Radi ostvarivanja jednakosti između žena i muškaraca na radnim mjestima u privatnom ili javnom sektoru na svim razinama mora postojati funkcionirajući model koji će uspostaviti željenu ravnotežu i ravnopravnost, jer bez takvog modela visokokvalificirane žene ostat će veliki neiskorišteni potencijal gospodarskog rasta.
Istaknuto je to u četvrtak na konferenciji HUP-a “Odgovorni poslodavci za odgovorno roditeljstvo”.
“Po podacima Europskog instituta za ravnopravnost spolova, još uvijek nije postignuta puna ravnopravnost spolova ili ravnopravnost barem približna idealu. Ekonomski razvijena društva teško usvajaju i prihvaćaju modele koji mogu pridonijeti osnaživanje uloge žena u gospodarstvu”, kazala je savjetnica predsjednice Republike za društvene djelatnosti i mlade Renata Margaretić Urlić.
Bez modela za uspostavu ravnoteže smanjuje se zastupljenost žena
“Sve to upućuje kako radi ostvarivanja jednakosti između žena i muškaraca na radnim mjestima u privatnom ili javnom sektoru na svim razinama mora postojati funkcionirajući model koji će uspostaviti željenu ravnotežu i ravnopravnost žena i muškaraca. Bez takvog modela, prepuštajući gospodarstvima da sporim i neefikasnim mjerama samoregulacije smanjuje zastupljenost žena na čelnim funkcijama, visokokvalificirane žene, mnoge i zbog odgovorne majčinske uloge, ostat će veliki neiskorišteni potencijal gospodarskog rasta”, poručila je.
Margaretić Urlić nužnim je ocijenila, uz uređenje regulatornog okvira, i shvaćanje infrastrukture potrebne za potporu obiteljskom životu, bilo da je riječ o dovoljnom broju jaslica, vrtića ili boljoj organizaciji rad škola s produženim boravkom za djecu.
Ističe kako je jednako važno mijenjati percepciju o ženama i podizati svijest da je ravnopravnost spolova nužna osnova održivog gospodarskog napretka i rasta, a majčinstvo i roditeljstvo nukleus našeg društva.
Murganić: Osigurati uvjete za skrb o članovima obitelji
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić ocijenila je kako su poslodavci prepoznali da će se, uz ulaganje u poslovne ideje i resurse, ulaganje u zaposlenike pozitivno vratiti.
“Zadaća je Vlade da kroz strateške i zakonodavne aktivnosti stvori okruženje u kojem su zaposlenici za vrijeme rada predani svome poslu, a to mogu ako imaju osigurane uvjete za skrb o članovima obitelji. Radi se o socijalnim uslugama koje nisu usmjerene samo na brigu, čuvanje, odgoj i obrazovanje djece, nego i na ostale članove obitelji – starije i bolesne, kroz sustave koje su u nadležnosti države”, naglasila je.
Financijskim povećanjem rodiljnih i roditeljskih naknada Ministarstvo želi ostvariti cilj da zaposlena osoba za vrijeme korištenja rodiljnog ili roditeljskog dopusta ima solidne materijalne prihoda, no to je još uvijek daleko od zadovoljavanja potreba.
“Imamo još uvijek ideja, obaveza i prostora za unapređivanje rada, ali usklađivanje poslovnog i privatnog života itekako je značajno i moramo u tom pravcu svi nastojati. Na to nas obvezuju i direktive Vijeća Europe”, kazala je Murganić.
Pavić: Važnost usklađivanja privatnog i poslovnog života
Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić naglasio je da će usklađivanje privatnog i poslovnog života biti jedna od tema budućeg predsjedanja Europskim vijećem 2020.
“Uvjeti rada su jako bitni, ugovorili smo nekoliko desetaka milijuna kuna projekata koji će pratiti uvjete rada, posebice u sezoni. Uvjeti rada i povećanje plaća jedan su od razloga sa čijim će poboljšanjem ljudi ostajati u Hrvatskoj”, ustvrdio je.
Na konferenciji je dodijeljen osnovni “Mamforce” standard tvrtkama Fiducia, Megatrend poslovna rješenja i Odvjetničkom društvu Hanžeković &Partneri.
Napredni “Mamforce” company standard u statusu Grow dodijeljen je BKS Bank AG, a napredni “Mamforce” company standard u statusu Lead dodijeljen je tvrtkama Poslovna inteligencija i Verso Altima Group.