Kako djeci omogućiti sigurno digitalno okruženje

Vijesti 05. velj 201915:06 > 15:22
Pixabay (ilustracija)

U povodu Dana sigurnijeg interneta Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) predstavio je projekt edukativne on-line platforme Sigurni na internetu (SINI). Platforma je namijenjena edukaciji učenika, roditelja i stručnjaka o sigurnosti djece u digitalnom okruženju.

“Više od 95 posto djece u Hrvatskoj ima pristup internetu, i to uglavnom putem mobilnih uređaja, a svako treće dijete izloženo je neprimjerenom sadržaju i zlostavljanju putem interneta”, istaknuo je voditelj CNZD-a Tomislav Ramljak te kazao da je skretanje pozornosti na internetsku sigurnost i prevencija e-nasilja razlog stvaranja platforme.

“SINI je platforma namijenjena informiranju djece, mladih i njihovih roditelja o zaštiti na internetu i sigurnom korištenju mobilnih uređaja i novih tehnologija”, kazao je Ramljak i istaknuo da će i stručnjaci putem platforme imati pristup edukaciji i dodatnom usavršavanju u području zaštite djece na internetu.

CZND je na predstavljanju platforme u Osnovnoj školi Izidora Kršnjavog potpisao i Sporazum o izgradi platforme s Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti (HAKOM) te tvrtkama A1, Hrvatski Telekom i Tele2, a istaknuto je da bi ona trebala biti dostupna početkom školske godine 2019./2010.

VEZANE VIJESTI

Predstavnici teleoperatera izrazili su zadovoljstvo suradnjom te se složili da je zajednički cilj osvijestiti i educirati sve korisnike novih tehnologija, tako i djecu, o sigurnosti na internetu.

Miran Gosta iz HAKOM-a izrazio je nadu da će edukativni materijali i važne informacije koje se nalaze na jednom mjestu doprijeti do djece i građana, ali i da će se stručno znanje i iskustvo moći učinkovito širiti putem nje.

Dan sigurnijeg interneta obilježava se drugi dan drugog tjedna u veljači u 130 zemalja svijeta. Cilj je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. U Hrvatskoj se ove godine obilježava uz slogan “Zajedno za bolji internet”.

Ramljak je podsjetio da izloženost internetskom nasilju, jednom od najčešćih opasnosti u digitalnom svijetu, dovodi do neugodnih emocionalnih reakcija, ali i ponašanja poput izoliranosti, loših rezultata u školama i ekstremnih ponašanja kod djece.

Kazao je da na besplatnoj telefonskoj liniji 0800 606 606 pri CZND-u, djeca, ali i njihovi roditelji, mogu pronaći pomoć i savjete u slučaju neprimjerenih sadržaja i e-nasilja, dok je putem stranica www.cznd.org i csi.hr moguće anonimno prijaviti neprimjeren sadržaj na internetu, te kako spriječiti e-nasilje i kako se nositi s njegovim posljedicama, kao i ostale informacije o sigurnom korištenju interneta i novih tehnologija. 

Pročitajte kako je zamišljena platforma SINI koja bi trebala biti dostupna početkom sljedeće školske godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.