Sustav dežurstava u obiteljskoj medicini vikendom i blagdanima od 1. siječnja obavezan je u svim županijama, no prema podacima Koordinacije hrvatske obiteljske medicine funkcionira tek u osam od 21 županije.
Rijeka, primjerice, nije ni čekala novi zakon, ona dežurnu ambulantu ima gotovo 38 godina, a ministar zdravstva ostalima je dao šest mjeseci za uvođenje dežurstava.
Iz Ministarstva zdravstva doznajemo kako ravnatelji domova zdravlja, ali i lokalna samouprava trebaju uključiti pojedince u dežurstvo svega par puta godišnje. Trebali bi dežurati prema rasporedu, po mogućnosti u dežurnoj ordinaciji, a ne svatko u svojoj.
U ambulanti u riječkoj Cambierijevoj ulici prođe i 60 pacijenata po smjeni.
“Bolje da dođu ovdje nego da rade gužvu u bolnici, mislim da je hitni trakt potrebitiji teško bolesnima. Ovi koji su blaže i srednje bolesni neka dođu ovdje”, kaže dr. Jadranka Komadina Gačić, specijalist obiteljske medicine.
Ali država bi, kažu, htjela i to mijenjati. Pomiješati kompetencije.
“Ja se samo čudim državnom tajniku Plazoniću koji je iz ovog kraja i koji je trebao znati , a valjda zna, da ovdje radimo 38 godina, tako da ne vidim zašto on ne spriječi takve ideje. Nekakve ideje da bi mi pokrivali i uskakali u djelatnosti Hitne pomoći za što nismo ni ovlašteni ni educirani”, kaže dr. Leonardo Bressan, predsjenik Koordinacije hrvatske obiteljske medicine za Primorsko-goransku županiju.
“Obično smo dežurni dva puta godišnje, tko želi može i tri, ali minimalno dva puta. Uopće nema problema, jer dolaze i moji pacijenti na kraju krajeva”, kaže dr. Komadina Gačić.
Dežuraju i koncesionari i liječnici Doma zdravlja. Nažalost, samo u 30 posto županija ovaj sustav tako fukcionira, kaže, dr Bressan. I ne vidi razlog zašto bi ostali kaskali.
“To je pitanje za državu, ali i za svaki upravni odjel za zdravstvo čiji su pročelnici na platnom popisu njihovih stanovnika, jer njihovi stanovnici njih plaćaju za nešto što ne dobivaju. Kod nas evo, na sreću dobivaju”, kaže dr. Bressan.
Ako se dotakao tajnika Plazonića, što ne bi i ministra Kujundžića.
Na pitanje što bi ministar trebao napraviti, odgovara: “Malo se vratiti u Rijeku, gdje je upisao Medicinski fakultet zajedno sa mnom, jer mi smo generacija. Nakon treće godine se prebacio u Zagreb. Da malo vidi koliko smo mi napredovali otkad je on otišao u Zagreb.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram