Skup o prevenciji svećeničkog seksualnog zlostavljanja djece koji se održava u Vatikanu za N1 je komentirao Walter Robinson, dugogodišnji urednik istraživačkog tima Spotlight u Boston Globeu.
Robinson je bio na čelu ekipe novinara koja je 2002. objavila priču o zataškavanju svećenićkog zlostavljanja u Boston, a koje je trajalo desetljećima. Za svoj rad dobio je Pulitzera. Po ovoj je priči 2015. snimljen film Spotlight koji je osvojio Oscara, a Robinsona je glumio Michael Keaton.
U razgovoru za N1 Walter Robinson kazao je da ne očekuje previše od vatikanskog skupa, iako priznaje da u Katoličkoj crkvi postoje mnogi koji priželjkuju da ovo bude prekretnica. Ističe kako previše biskupa ne žele da se njih drži odgovornima, a to je preliminarni korak. U međuvremenu zataškavanje se nastavlja, a svećenici su i dalje u službi, i dalje zlostavljaju djecu, a njihovi biskupi to znaju i čuvaju sebe.
“Najteži izazov za Papu je da on traži od biskupa koji su došli u Rim da odgovornima proglase upravo – biskupe! A problem s tim je što velik postotak biskupa koji sjede pred njim u Rimu su upravo ti koji jesu odgovorni. Znači, zapravo on njima govori: Osudite sebe za zločin seksualnog zlostavljanja djece. I ja mislim da će trebati proći još cijela jedna generacija biskupa i kardinala da bismo došli do onih čije su ruke u ovome čiste”, kaže Robinson.
Ljutnja zbog šutnje
Kaže kako su američki katolici u ovome trenutku izrazito ljuti i to je vidljivo diljem Sjedinjenih država. Nije im jasno, smatra Robinson, kako je moguće da biskupi i dalje šute o onome što se događa, kako je moguće da im zaštita djece nije važnija od zaštite svećenika. Robinson se prisjetio 5 mjeseci istraživačkog rada na otkrivanju zataškavanja pedofilije u Bostonu, kada njegovi novinari na početku priče jednostavno nisu mogli niti naslutiti u što će se ona pretvoriti. Najteže je bilo, kaže, nagovoriti ljude da ti daju povjerenje, da ispričaju svoju priču i prekretnica je sigurno bio Phil Saviano, koji je jučer u Vatikanu također razgovarao za N1. Nakon toga, počeli su se javljati i drugi, a mi bismo im govorili: Sve dok ne progovorite, djeca su i dalje ugrožena, to se i dalje događa. To ih je tjeralo naprijed”, prepričava Robinson.
Dobar dio priče došao je i od odvjetnika jer su se mnoge žrtve nagodile privatnim tužbama.
“Jednostavno smo ih uvjerili da ne razgovrati s nama nije opcija. Ponavljali smo im da ovo jednostvno mora izaći u javnost, a nakon što su to shvatili da sudjeluju u zataškavanju ako šute, počeli su pričati”, kaže Robinson.
I dok katolici u SAD-u i Europi sada glasno govore i ne posustaju sa zahtjevima da se svećenićko zlostavljanje istraži, Robinson upire prstom u druge dijelove svijeta i daje primjer Brazila.
“Boston ima 2 milijuna katolika, a otkriveno je 250 svećenika koji su zlostavljali. Brazil ima 130 milijuna katolika, a optuženih svećenika ispod 20. Sve vam je jasno, brojke sve govore”, zaključuje novinar.
Za Papu Franju kaže da je jači na riječima nego na djelima i da mu može priznati tek da šalje signale o važnosti ove teme. Ne može mu oprostiti što je u Čileu prvo optužio žrtve, a ne svećenika zlostavljača, iako se kasnije ispričao. “Ako pratite što je Papa o ovoj temi rekao, on je usitinu veliki reformator. No ako pogledate što je uistinu i učinio, e obda shvatite da baš i nije mnogo”, zaključuje Robinson.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram