Branimir Glavaš u utorak je pušten nakon 26 dana istražnog zatvora, a na slobodu je izašao iz zatvorske bolnice u Svetošimunskoj ulici, nakon što je odluku o ukidanju istražnog zatvora donijelo izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda.
Glavaš nije, kako se očekivalo, iz Svetošimunske odvezen u Remetinec, već je nakon puštanja iz zatvorske bolnice, iza 16 sati, ušao u automobil svojih stranačkih kolega iz HDSSB-a i krenuo prema Osijeku.
Na Glavaševu Facebook profilu objavljeno je da je napuštajući zatvor u Svetošimunskoj novinarima rekao kako ga ne bi iznenadilo da ga idući tjedan i sedmi put pritvore. Nešto prije 20 sati stigao je u Osijek. Nije išao u bolnicu, već odmah u svoj stan.
“Ne bi me iznenadilo ponovno uhićenje”
Branimir Glavaš, koji je u ponedjeljak pušten iz istražnog zatvora u Zagrebu, stigao je navečer u Osijek, gdje je izjavio kako ga ne bi iznenadilo da idućeg tjedna ponovno bude uhićen te kako ga nikakvi pritvori ni presude neće spriječiti da nastavi s političkim radom.
Glavaš je u Osijek stigao u pratnji predsjednika HDSSB-a Dragana Vulina, saborskih zastupnika Josipa Salapića i Krešimira Bubala te drugih stranačkih dužnosnika, a pred stanom na Preradovićevu šetalištu dočekalo ga je, po procjeni novinara, oko 200 članova stranke i građana.
U izjavi novinarima Glavaš je izrazio zadovoljstvo što se obistinilo ono što je rekao pri odlasku u istražni zatvor, a to je da će se brzo vratiti, ali i da je današnja odluka Županijskoga suda još jedna potvrda da u hrvatskome pravosuđu nešto ne funkcionira i da je trulo, te kako ga ne bi iznenadilo da nakon žalbe Državnog odvjetništva Vrhovni sud idući tjedan ponovno donese odluku da ga se uhiti.
Glavašev odvjetnički tim u ponedjeljak je sudu podnio zahtjev za ukidanjem istražnog zatvora Glavašu zbog teškog zdravstvenog stanja. Na odluku o Glavaševom puštanju na slobodu tužiteljstvo ima pravo žalbe o kojoj bi trebao odlučivati Vrhovni sud.
Tužitelj Silvio Sušac kazao je da se Izvanraspravno vijeće, ukidajući Glavašu istražni zatvor, prvenstveno vodilo ranijim stavovima Ustavnog suda, no dodao je da se Državno odvjetništvo ne slaže s takvom odlukom te najavio da će nakon primitka pisanog rješenja podnijeti žalbu.
Glavaš je u istražnom zatvoru od 5. ožujka kada je počeo štrajk glađu, a zbog narušenog zdravlja u nedjelju je prevezen u zatvorsku bolnicu.
Istražni zatvor određen mu je jer Vrhovni sud početkom ožujka zaključio da je, po Zakonu o kaznenom postupku, takva mjera obvezna za sve okrivljenike kojima je izrečena kazna veća od pet godina.
Nakon što je Ustavni sud u siječnju ukinuo pravomoćnu presudu Vrhovnog suda u slučajevima ‘garaža’ i selotejp’ od osam godina zatvora, temeljem koje je Glavaš u Mostaru služio zatvorsku kaznu, na snazi je ostala presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora.
“Odvjetnici svoj zahtjev obrazlažu time da bi temeljno ljudsko pravo na život trebalo biti ispred ograničenja na slobodu i svih drugih zapreka” rekao je u ponedjeljak glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić.