Premijer Andrej Plenković boravi u Bruxellesu, gdje je glavni govornik na konferenciji Centra za europsku politiku "Da, mi trebamo! Prioriteti EU-a za razdoblje 2019.-2024.".
Premijer, javlja HRT, govori o tome kako smatra da je dobro da EU bude izrazito angažirana, dinamična, snažna, da drži članice zajedno i da dobro prati procese koji se zbivaju izvan okvira.
“Moja Vlada je izabrana na platformi za snažnu europsku reformu. Budući da ćemo prvi put predsjedati EU-om bit će važno arfirmirati naš strateški europski izbor, a i isto tako imamo priliku arfirmirati snažniju i koherentniju Europsku uniju. Čitav svijet prolaz kroz razdoblje nesigurnosti, tu je pritisak migranata, lažne vijesti… Moramo naći način da povećamo sigurnost naših građana, ali istodobno ostati vjerni europskim vrijednostima”, rekao je među ostalim premijer Andrej Plenković.
“Jedna od najvećih briga građana EU-a je sigurnost. Ljudi se brinu zbog ilegalnih migracija, terorizma, ekstremizma. Ne može se svaka zemlja pojedinačno braniti, pa je potrebna suradnja. Naš uspjeh će se mjeriti osjećajem građana vezano uz sigurnost diljem Europske unije. Hrvatska ima važnu ulogu. Imamo 6.500 policajaca na granici, koja nije dio Schengena… Imamo vrlo dugu granicu prema zemljama nečlanicama EU-a. Kada zbrojite granicu s BiH, Srbijom i Crnom Gorom, to je ukupno dulje od granice Finske i Rusije. Na prvu tako ne izgleda, ali jest”, dodaje premijer Hrvatske. Schengen mora potpuno funkcionirati i uključiti Rumunjsku, Bugarsku te Hrvatsku, to će doprinijeti većoj sigurnosti, smatra hrvatski premijer.
Andrej Plenković će se u Bruxellesu sastati i s čelnicima EU-a. U ponedjeeljak je, odmah nakon dolaska, razgovarao s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom.
Najavio je da će s Jean-Claudeom Junckerom razgovarati o pripremama Hrvatske za ulazak u schengenski prostor i u eurozonu. Rekao je da je Hrvatska do sada uspješno prošla evaluaciju EK-a o pripremljenosti za Schengen u šest područja i da su još preostala dva.
Što se eura tiče, rekao je da se sustavno radi na ulasku u Europski tečajni mehanizam (ERM II), nakon čega će tijekom mandata sljedećeg saziva Parlamenta i Komisije trebati ispuniti uvjeti za ulazak u eurozonu.
“Sastanak s Tuskom bio je prije svega dio konzultacija uoči sastanka na vrhu u Sibiuu, na kojem ćemo usvojiti deklaraciju i stratešku agendu za razdoblje 2019-2024. Bio je to sadržajan i otvoren razgovor s velikim prijateljem Hrvatske i dobrim poznavateljem našeg europskog puta. Mi možemo zaštiti naše nacionalne interese, suverenitet, na zajednički način jer samo na taj način puno utjecajniji u globalnoj utakmici”, rekao je Plenković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.