Iako je gotovo šest godina, od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, na snazi zakon koji žrtvama kaznenih dijela omogućuje novčanu naknadu u slučaju teške tjelesne ozljede ili teško narušenog zdravlja, dosad je država odobrila tek 42 takva zahtjeva, što je u prosjeku sedam godišnje.
Žrtvama kaznenih djela isplaćeno je ukupno 266.862,28 kuna naknade, što je u prosjeku 6,35 tisuća kuna po slučaju. Od početka primjene zakona država je dobila 251 zahtjev, od čega je 36 stiglo u prošloj godini, odgovorili su iz Ministarstva pravosuđa na naš upit, a među njima je bilo i pet zahtjeva državljana drugih članica EU-a, piše Novi list.
Uz 42 zahtjeva koja su prihvaćena, još se odlučuje o 45 zahtjeva dok su ostali odbijeni ili odbačeni.
Iz Ministarstva pravosuđa pojašnjavaju da je odbijen 101 zahtjev, a da su razlozi, primjerice, to što posljedica kaznenog djela nasilja nije bila teška tjelesna ozljeda ili nije bilo teško narušenje zdravlja ili žrtve nisu dokazale da su imale štetu izgubljene zarade. Odbačena su 63 zahtjeva i to zato što su bili podneseni izvan zakonskog roka ili su pojedini zahtjevi odbačeni kao nepotpuni, jer građani nisu dostavili određenu dokumentaciju ni nakon što ih je Ministarstvo pozvalo da to učine.
Zakon je propisao da se pravo na novčanu naknadu može ostvariti ako se radi o kaznenom djelu nasilja počinjenog s namjerom, a posljedica je teška tjelesna ozljeda ili teško narušavanje zdravlja ili smrt. Naknada se ne može ostvariti kad je riječ o stradanju u prometu sve ako je to i posljedica kaznenog djela. Uvjet je i da je kazneno djelo prijavljeno ili evidentirano u policiji ili državnom odvjetništvu, neovisno o tome je li počinitelj poznat ili ne.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.