Ekonomski analitičar Damir Novotny bio je gost Novog dana. Komentirao je aktualne teme, porezno rasterećenje, budućnost zdravstvenog i turističkog sektora, kao i neizvjesnu budućnost Fortenova grupe.
“Ministar Zdravko Marić ohrabren je prethodnim krugovima rasterećenja pa će vjerojatno i u četvrtom krugu pokušati naći prostor za daljnje porezno rasterećenje dohotka”, smatra ekonomski analitičar Damir Novotny. Ističe i da Hrvatska po poreznom opterećenju nije ni tako loša. “Iza nas je čitav niz zemalja koje imaju veće porezno opterećenje na dohotke poput Njemačke. Hrvatska je na granici kada se više porez na dohodak neće moći smanjivati.”
Za doprinose za mirovinsko i zdravstveno kaže da su izrazito visoki u Hrvatskoj jer su ti socijalni sustavi deficitarni i imaju manjkove pa tu ne možemo očekivati veće smanjenje. Ističe i kako povećanje potrošnje nije uvijek najsretnije rješenje jer ono neminovno dovodi do većeg uvoza.
“Bolnički sustav izložiti privatnom sektoru”
“Potrebno je provesti reforme u sektoru pružanja zdravstvenih usluga, tu mislim u bolničkom sustavu koji se treba privatizirati i izložiti privatnom sektoru.” Kaže da primjerice pacijenti u Češkoj ne znaju koja je bolnica privatna ili javna, važno im je da dobiju uslugu. “Tek nakon toga možemo smanjivati doprinose za zdravstvo”, istaknuo je.
“Ako bismo snižavali porezno opterećenje u turizmu to ne znači da bi se odmah snizile i cijene i da bi to donijelo novi zamah turizmu. Taj je sektor u Hrvatskoj u strukturnim problemima koje moramo riješiti. Ova godina će vjerojatno biti prijelomna jer će se morati nešto napraviti u kontekstu strategije upravljanja turističkim sektorom”, komentirao je Novotny stanje u hrvatskom turizmu.
Kaže da se broj noćenja zadržava na razini prije Domovinskog rata i da, za razliku od Hrvatske, konkuretni na Mediteranu imaju pretežno hotelski smještaj, a ne apartmanski.
“Neminovan je trend produljenja godina rada”
Novotny misli da će Vlada pokušati pregovarati oko referenduma “67 je previše”. “Neminovan je trend produljenja godina rada. Umirovljenici su u Hrvatskoj vrlo mladi, tek ih je 18 posto doživjelo punu starosnu mirovinu i to se mora mijenjati. Pogrešno bi bilo u ovom trenutku ukidati drugi mirovinski stup”, rekao je.
Za prijedlog Hanfe za IPO Hrvatske pošte kaže kako je Hrvatska stala s privatizacijom javnih poduzeća. “Vlada u svom vlasništvu ima oko 1000 poduzeća, vrijednost tog udjela je oko 30 milijardi eura i kada bi Vlada prodavala te udjele i smanjivala javni dug koji je otprilike jednak onda bi se smanjio dug, ali i kamate na dug. U većini poduzeća loše se posluje pa država od toga nema koristi”, kaže Novotny.
#related-news_0
Ističe i da je važno poduzeće pripremiti prije izlaska na tržište kapitala. U ovom trenutku je tome najbliža Hrvatska pošta jer nije monopolist i izložena je brojnim privatnim poštama, nalaze se u tržišnom sustavu u kojem se dobro snalaze i treba im svježi kapital.
Kada je riječ o budućnosti Fortenove kaže: “Mislim da je roll up kredit bio pogreška. Jedina svijetla točka je da su se uz pomoć njega isplatili mali dobavljači i OPG-ovi. Srednjoročno gledano ta kompanija neće imati mogućnost plaćanja dobavljača na vrijeme ako ne osigura stvaranje vlastitih prihoda. Kamatne stope koje plaćaju trenutačno su izrazito visoke. Samo će otplaćivati kamate, a glavnicu neće ni početi otplaćivati”, zaključuje Novotny.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.