"Obespravljen učitelj najgori je scenarij za budućnost ove zemlje"

Vijesti 11. stu 201911:08 > 11:26
N1

Gošća N1 Studija uživo bila je nastavnica Željka Vranaričić. Otkrila je kako izgleda jedan dan nastavnika, komentirala je i prosječnu plaću od 7000 kuna i poslala poruku roditeljima i Vladi.

“Sindikati su se na dan prosvjeda pokazali zaista korektnima, međutim moj je stav i primjećujem stav dosta mojih kolega, da su sindikati mogli biti agresivniji povremeno u zagovaranju naših stavova”, istaknula je nastavnica Željka Vranaričić.

Kao članica Facebook grupe u kojoj je 14.000 ljudi iz obrazovnog sustava kaže da njezin radni dan počinje u 7.30, sprema i priprema učionicu, pušta učenike u školu i u osam počinje s nastavom koja traje do 12 ili 14 sati.

Nakon toga su izvannastavne aktivnosti, dopunska i dodatna nastava. “Kada djeca odu iz škole tek se može posvetiti onome što nije nastava, što uključuje dnevnu, tjednu, mjesečnu pripremu i organizaciju sata. Uz to, metode moraju biti prilagođene za svakog učenika.

Ima i pojašnjenje o prosječnoj učiteljskoj plaći od 7000 kuna. “Mogu vam reći da je osnovica 5695,80 kn. Pripravnik uz dodatke dobije 5200, nakon položenog stručnog ispita je oko 6000 kn, a nakon 10 godina staža 6300 kn.

Rast na osnovu radnog staža je 0,5 od osnovice, a mirovina iznosi 3000 kuna. Pretpostavljam da plaću od 7000 kuna imaju učitelji koji ili uzdržavaju obitelj  pa imaju porezne olakšice ili mentori savjetnici.”

VEZANE VIJESTI

Kaže i da mnoge škole i kolege, gotovo većina, svoja sredstva za rad mahom namiruju iz kućnog budžeta –  donose papir, kupuju tonere, olovke, koriste vlastita računala.

U nižim razredima od 1. do 4. razreda prisiljeni su tražiti roditelje da donose sapune i toaletni papir, a u mnogim školama kiša ne pada samo vani nego i u školama. Za organiziranje projekata ili dječjih priredbi uglavnom sami nabavljaju sredstva za rad.

Kada je riječ o kurikularnoj reformi i njezinoj provedbi po školama kaže: “Jedno su plemenite ideje, a drugo realizacija i poteškoće u realizaciji. Naravno da postoje škole gdje sve štima, gdje možete računati na podršku i imati sve materijale, ali i dalje postoje škole u kojima pada kiša.”

Davor Puklavec/PIXSELL

“Ja bih voljela više od ičega da se stvari promjene, da nas se shvati ozbiljno, dobijemo podršku koju zaslužujemo i suosjećanje i da nas se shvati s ozbiljnošću jer smo doista stupovi ovog društva. Nesretan, nezadovoljan i obespravljen učitelj najgori je scenarij za budućnost ove zemlje”, ističe Vranaričić.

Za podršku roditelja kaže kako joj se čini da se šalje iskrivljena slika često u medijima i da bi roditelji trebali biti na njihovoj strani. “Mi ne smijemo zaboraviti da roditelji i učitelji i jesu na istoj strani, ne smijemo dopustiti da se nama manipulira, našim odnosom koji je bio bolji nego sada, na kojem treba raditi jer sve što radimo, radimo za budućnost djece.

To što učitelji traže svoja prava i položaj u sklopu javnih službi to treba podržati, kao i svakog člana društva koji se želi izboriti za svoju poziciju”, zaključila je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.