Gošća našeg Dnevnika bila je potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju. Pojasnila je koje su njezine zadaće u Komisiji, a komentirala je i svoju imovinu i štrajk u prosvjeti.
“Cijela Komisija ima puno posla i jako mi je drago da smo velikom većinom izabrani. Broj glasova jasan je dokaz da su proeuropske snage jako prisutne, a krajnje lijevi i desni populisti nisu pokazali veliku snagu.
Cijela Komisija ima puno za raditi i važno je da smo već danas izabrani i stupamo na snagu 1. prosinca”, komentirala je novoizabrana potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica današnje glasanje u Europskom parlamentu.
Nada se da će i ona imati što dodati kada se radi o demokraciji, demografiji i budućnosti Europske unije.
Pojasnila je da ima vodeću ulogu u Europskoj komisiji u organizaciji konferencije o budućnosti Europske unije. Istaknula je i da je moža konferencija nezgrapna riječ jer velika konferencija će biti u Bruxellesu, ali je to ustvari niz foruma, razgovora s građanima kroz koje će pokušati njihove ideje konkretizirati kroz legislativu.
“Ovo je veliki uspjeh našeg premijera i predsjednika stranke Andreja Plenkovića koji je uspio Hrvatskoj ispregovarati potpredsjedničko mjesto. Neću putovati samo u glavne gradove i biti zatvorena u svom uredu, hoću ići u udaljene regije, planinska područja, otoke i mjesta gdje rijetko političari dolaze jer želim čuti što građani misle.”
Za potpredsjedničku poziciju kaže da joj je kruna političkog djelovanja, ali da joj je vrlo važno što su je građani tri puta birali u Europski parlament.
Da me Povjerenstvo pitalo dopustila bih objavu imovinske kartice
Na pitanje o imovini kaže da se ne želi vraćati u prošlost i da je sve kristalno jasno jer je u svim institucijama kojima je služila sukladno s pravilima tih institucija ispunila imovinsku karticu, kao dokaz tome vidi činjenicu da nijedan od parlamentarnih odbora na saslušanjunije imao potrebu govoriti i čini joj se to kao kampanja unutar Hrvatske pa umjesto da promoviraju Hrvatsku htjeli su diskreditirati njezinu političku opciju.
#related-news_0
Na pitanje zašto nije dopustila objavu imovinske kartice kaže da ništa nije ni dozvolila ni ne dozvolila, te da je Povjerenstvo o odlučivanju o sukobu interesa nikada ništa nije pitalo niti je nadležno. “Da su me pitali sigurno bih dozvolila, jako je to smiješno i bila je to težnja da se diskvalificira naša politička opcija.”
Kada je riječ o funkciji u EK pojasnila je da kao potpredsjednica ima koordinatorsku ulogu i da mora ispravno postaviti plan u prvih šest mjeseci i to je zadaća – snimiti stanje u EU i vidjeti koji su razlozi iseljavanja, a posebno između istoka i zapada i urabanih i ruralnih područja.
Ja sam na strani struke
Na pitanje naše reporterke Matee Dominiković komentirala je štrajk prosvjetara s obzirom da je i sama profesorica engleskog i njemačkog jezika. “Štrajk je slobodan i to je u svakom demokratskom društvu sloboda izražavanja.”
Čini joj se da je loptica sada u polju prosvjetara i nada se da će profesori prihvatiti prijedlog jer joj se čini da nije loše tih deset posto iako ističe da bi bilo bolje da je gospodarstvo bolje, veći BDP i da svi Hrvati i Hrvatice imaju veće plaće.
“Nije jednostavno voditi cijelu državu i zadovoljiti svim resorima. Nemojte zaboraviti da jedan policajac i medicinska sestra mora raditi i na Božić i blagdan za razliku od nas u prosvjeti koji ne moramo, međutim ja sam na strani struke i sigurna sam da je taj posao vrlo važan i da mu treba vratiti dostojanstvo”, rekla je i dodala kako je uvjerena da će se to dogoditi u vrijeme mandata Vlade Andreja Plenkovića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.