"Ovo je najniža točka koju je doživjela institucija predsjednika"

Politički analitičar Anđelko Milardović bio je gost N1 Studija uživo.
Uoči koalicijskog sastanka, Anđelka Milardovića pitali smo je li nužno da koalicijski partneri u Vladi podržavaju kandidatkinju najvećeg partnera, Kolindu Grabar-Kitarović.
"Nije nužno, ali bi bilo politički etično. Ako sudjeluju u proizvodnji političkoga života kao članovi koalicijskog niza, to bi se moglo očekivati. Ali politika nije etika. Dolazimo do novovjekovnog shvaćanja politike i rastavljanja etike od politike. Politika se shvaća kao tehnika vladanja i u tom vladateljstvu svatko koristi umijeće koje ima. Koristeći ga, ne oslanja se na etičke kategorije."
Stanje u vladajućoj koaliciji
"Vrlo je mala vjerojatnost napuštanja koalicije. Za to postoje dvije pretpostavke - jedna je interes, druga nadolazeći događaji, prije svega predsjedanje Europskom unijom. To je Andreju Plenkoviću strateški događaj i njemu je sve podređeno.
Prvi put u povijesti ove kulture društva Hrvatska se našla barem kao privremena vladarica Europe. To je na simboličkoj razini vrlo zanimljivo, iz jedne povijesne inferiorne pozicije popeti se na tu razinu u toj igri prijestolja, igri moći", kaže Milardović.
Osvrnuo se i na potez SDSS-a, koji je u sklopu kampanje 'Da se bolje razumijemo' postavio plakate troje glavnih kandidata sa sloganima na ćirilici.
"Milorad Pupovac pokazuje se kao vjeran partner, ni u ludilu ne bi napustio koaliciju, a opet, u korelaciji s nadolazećim predsjedanje, s ovom akcijom je odradio dobar posao za HDZ. Uz napomenu da ja protiv ćirilice nemam ništa."
"Škorin govor iz Lisinskog je govor izazivača"
"Riječ je o sukobu na desnici. Krleža je nekad pisao na temu sukoba na književnoj ljevici, a ovdje se odvija sukob na desnici i političkom centru. Škorin govor iz Lisinskog je govor izazivača koji ulazi u prostor biračkog tijela HDZ-a i to njegovog političko desnog dijela. Tijekom prikupljanja potpisa i nakon što su prikupljeni, predsjednica je dobila 100.000 potpisa manje nego na prethodnom prikupljanju. To mogu biti indikatori. Postoji krilo unutar HDZ-a koje bi vrlo rado glasovalo i za Miroslava Škoru i za Zorana Milanovića. Plenković je nastojao ići na ruku, pojavljuje se kao glasnogovornik, gotovo kao da je on predsjednički kandidat, a to iritira dio biračkog tijela unutar HDZ-a koji ga ne može smisliti i napravit će sve da Kolinda Grabar-Kitarović izgubi izbore.
Milardović: Predsjednička kampanja je prljava, zaobilazi strukturne teme i Ustav
"Ova kampanja zaobilazi strukturne teme, one teme koje su u korelaciji s Ustavom. Tvrdim da bi kampanja morala biti organizirana na način da bude u korelaciji s člancima Ustava RH. Zasad to nije. Riječ je o vrlo prljavoj kampanji, kampanji prljavog rublja. Postavlja se pitanje smisla takve kampanje. Meritum stvari je da bi kandiddti trebali povući barem 4 ili 5 tema. Milanović stoji sa strane i čeka kada će uletjeti i poentirati."
Tema ove kampanje, smatra Milardović, trebala bi biti otvaranje priče prema "drugoj tranziciji, jer ova prva nije završila konsolidiranom demokracijom". Druga tema kojom bi se kandidati i kandidatkinje trebali baviti je, tvrdi, obrambena politika, treća vanjska politika i četvrta - demografija.
"Ovo je najniža točka koju je doživjela institucija predsjednika Republike u Ustavnom smislu - jer je hiper estradizirana, na tragu društva spektakla, zabave i zaglupljivanja."
"Blaženka Divjak je zakuhala pa dezertirala"
"Divjak pokušala je provesti reforme na pojednostavljen način, s jednim fundamentalističkim pristupom da se STEM-om i tabletićima sve rješava. A gdje je humanistička dimenzija obrazovanja? Znanost i tehnika nisu mediji koji su sami po sebi mediji, oni su proizvod ljudskog uma i djelovanja i trebaju biti u funkciji čovjeka", smatra Milardović.
Viziju obrazovanja koja "zatomljuje humanističku dimenziju", a ističe "tehnološki um kao apsolutizirajući moment, gdje se smatra da će tehnologija sama po sebi riješiti stvari" smatra pogrešnom.
"Blaženka Divjak je zakuhala pa dezertirala", zaključio je i dodao da ova Vlada ne vidi čovjeka - samo pravila.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare