Zašto je Agencija za zaštitu osobnih podatak donijela odluku prema kojoj visina primanja, pa čak i ona iz prethodnog zaposlenja više nisu dostupna javnosti i uklanjaju se iz osobnih kartica državnih dužnosnika? Jesu li time sada podaci o primanjima izvan kontrole javnosti? U Temi dana gošća N1 bila je saborska zastupnica Jadranka Kosor.
Objašnjava kako je obrazloženje da su objavljeni prekomjerni podaci besmisleno, budući da se sve to može “progooglati”. “Naše obitelji mogu biti itekako važni faktori u našim imovinskim karticama. Ovo je sulud potez i sad smo ponovno u još jednoj temi oko koje će se svađati vladajući i oporba”, kazala je te dodala da joj je nevjerojatno da javnost ne smije znati kolika su bila primanja političara na prethodnom zaposlenju.
“Bitno je tko je dobio kredit i pod kojim uvjetima i je li bilo pogodovanja”, komentirala je Kosor za N1. “Ako netko ima ratu kredita koja za 2.000 premašuje njihovu plaću, onda to svakako treba propitati”, dodaje.
Dodala je da je odluka tim više neobična budući da su do sad ionako poznati svi podaci koji su bili sadržani u imovinskim karticama koje su povučene.
“Mislim da Vlada mora reagirati i ja osobno mislim da bih da sam premijerka tražila očitovanje i javno izjašnjavanje”, kaže Kosor.
Komentirala je i činjenicu da su neki ministri vrlo negativno komentirali ovu odluku. “To se može dogoditi samo kod nas. Vlada uvijek ima mehanizme da reagira i da traže od Agencije da povuče tu odluku. Sve će se sad to kroz tu odluku napakirati Vladi i Zoranu Milanoviću na leđa, ali ne vidim zašto bi se oni upuštali u tako nešto budući da je izborna godina i svi su njihovi podaci već poznati”, objašnjava Kosor te dodaje da je smisao imovinskih kartica da svaki građanin, ako mu je nešto sumnjivo, može javno to preispitati.