Liječnici koncesionari: Nismo 'prljavi' privatnici

Vijesti 06. svi 201521:36 > 21:46
Ilustracija

Hrvatska udruga koncesionara primarne zdravstvene zaštite reagirala je povodom, kako kažu, neistina vezanih za rad liječnika koncesionara iznesenih u javnim medijima u raspravi o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju

Priopćenje prenosimo u cijelosti.

”Protestiramo s puno nevjerice i gorčine, protiv iskrivljene i neistinite javne slike koju u medijima pokušavaju stvoriti protivnici predloženih izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju – o radu, zalaganju, organizaciji i kvaliteti rada i zdravstvene usluge koju pružaju liječnici koncesionari u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Zaista je neprihvatljivo i medijski, i društveno je neodgovorno u nedostatku argumenata voditi političku borbu protiv zakonskih izmjena difamacijom jedne tako važne profesije i poziva poput liječničkog, odnosno jednog njenog dijela.

Liječnici koncesionari rade kvalitetno i pošteno

Potpuno su neprihvatljive izjave nekih ravnatelja domova zdravlja te predsjednika njihove Udruge poslodavaca u zdravstvu u kojima se iznose neistine, poput izjave da liječnici koncesionari ne sudjeluju u dežurstvima, da ne žele primati pacijente ovisnike, teže pokretne pacijente i osobe s posebnim potrebama i sl. Sve navedeno ne odgovara istini i baca ružnu sliku na nas koncesionare koji radimo s puno ljubavi i profesionalizma.

Objektivne činjenice govore potpuno suprotno: egzaktni pokazatelji kvalitete rada Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) pokazuju da liječnici koncesionari rade više i kvalitetnije od liječnika u domovima zdravlja (prosječan broj pacijenata u ordinacijama koncesionara je 1.780 osiguranika, a u domovima zdravlja 1.350; koncesionari naprave 20 puta više pregleda kroničnih bolesnika i potroše manje uputnica za konzilijarne preglede od liječnikau domovima zdravlja).

Model koncesija i grupnih praksi je kvalitetniji od modela doma zdravlja

Mi kao liječnici i profesionalci te naši pacijenti koji se kod nas liječe svjedočimo da je organizacija primarne zdravstvene zaštite kroz koncesije daleko kvalitetnija i racionalnija nego je to kroz domove zdravlja.

Žao nam je što se ove činjenice izvrću za populističke i politikantske svrhe. Važno je javnosti reći da već sada u sustavu primarne zdravstvene zaštite više od 80% liječnika već jesu koncesionari, a izmjenama zakona se želi omogućiti svima ostalima koji zadovoljavaju uvjete kvalitete rada i organizacije da nastave se razvijati i pružati kvalitetniju zdravstvenu uslugu u koncesijskom modelu organizacije. Time se ispravlja diskriminacija prema kolegama u domovima zdravlja koji bi željeli novi organizacijski oblik, no zakon i volja županijskih i uprava domova zdravlja im to ne dozvoljavaju.

Važno je naglasiti da je u zadnjih deset godina preko pola milijarde kuna utrošeno u sanacije gubitaka domova zdravlja! Zar se treba boriti za opstanak gubitaša?

Javna država svake godine izdvaja županijama i gradu Zagrebu namjenske novce za zdravstvo (decentralizirana sredstva) koja se u cijelosti daju domovima zdravlja, a mi koncesionari koji činimo preko 80% nismo dobili niti kune (a svejedno radimo kvalitetnije i racionalnije)!? Kamo idu ova sredstva zapravo, pita li se tko u politici i medijima? Što o ovom kažu župani i gradonačelnik Zagreba, koji primjerice 20 puta više javnog novca daje za nogometni klub Dinamo nego za preventivne projekte za građane grada Zagreba?

Liječnici koncesionari nisu ‘tajkuni’ ni ‘prljavi’ privatnici’

Držimo da je u medijskom prostoru iznimno važno naglasiti da su termini poput ‘tajkunizacije’ i ‘privatizacije’ potpuno neprimjereni i zlonamjerni, jer liječnici koncesionari ne sudjeluju na tržištu i ne prodaju svoje usluge na tržištu (ne naplaćuju od pacijenata), već su svoje radne kapacitete ugovorili s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje i rade samo za HZZO osiguranike te time upravo oni oblikuju i čuvaju ‘sustav solidarnog javnog zdravstva’!!

Ovakav ili sličan model organizacije rada liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti postoji u većini EU zemalja te i u Velikoj Britaniji u čije se zdravstvo često ugledamo, i njime se jamče principi solidarnosti i zaštite socijalno ugroženih, slabih i potrebitih.

Podržavamo predložene izmjene zdravstvenih zakona

Dajemo punu podršku sadašnjoj zdravstvenoj administraciji koja se usudila uhvatiti u koštac s institucionalnim neredom i podržavamo jasne intencije izmjena zdravstvenih zakona koji idu za uređenjem zdravstvene organizacije i funkcionalne održivosti sustava uz zadržavanje najviše razine zdravstvene usluge koju si možemo kao društvo pružiti. Nismo suglasni ni s prigovorima kako se u izmjene ovih zakona ide prebrzo ili uz nedostatan socijalni dijalog i javnu raspravu, jer još pamtimo stahovladu bivšeg ministra Milinovića i njegova dva predstavljanja reforme kroz PowerPoint prezentaciju i bez ikakve mogućnosti za raspravu. Stoga, držimo ovaj model i dinamiku javne rasprave zakona te hitnu saborsku proceduru potpuno primjerenim trenutku”, priopćeno je iz Udruge.