Sanja Sarnavka iz zaklade Solidarna u Newsroomu je komentirala gubitak spora policijske službenice koju je spolno zlostavljao šef. Kako se to 'dogodilo samo jednom', osumnjičeni je oslobođen, a žrtva sada mora platiti sudske troškove u iznosu od najmanje deset tisuća kuna.
Građanske inicijative i udruge pokrenule akcija prikupljanja novca. Sanja Sarnavka kaže da je akcijom prikupljeno i više nego što je potrebno za sudske troškove.
“U 24 sata prikupili smo 21 tisuću kuna što pokazuje da su ljudi senzibilizirani i da, nažalost, naše pravosuđe ne slijedi bilo javnosti koje je prepoznalo – pravda i pravo nisu isto. Rasplakala se kad sam je nazvala i rekla joj. Probat ćemo pokušati, ako ne na Ustavnome, onda ići do Europskog suda, traži se sada varijanta jer je ovo nevjerojatna presuda”, rekla je. Smatra da je slučaj trebalo preuzeti Državno odvjetništvo.
“Probat ćemo na Ustavnom sudu dobiti pravdu, ili barem obeštećenje za ovu presudu. Nevjerojatno je da se kaže – ‘samo se jedamput dogodilo’. Bio joj je nadređeni, što daje posebnu težinu. Koja je to poruka? Po onome što se čita u sudskom iskazu, on se hvalio, ovo mu nije prvi put, on to redovito radi. Po meni je prvi propust što je morala ići privatnom tužbom. Državno odvjetništvo je po službenoj dužnosti trebalo pokrenuti slučaj, oni su to odbili”, kazala je Sarnavka.
Dodatno je tragično što je presudu donijela sutkinja
“Svoju odvjetnicu je platila šest tisuća kuna i sad još treba platiti sudske troškove. Dodatno mi je tragično što je tu presudu donijela sutkinja”, istaknula je. Osvrnula se na stanje u hrvatskom pravosuđu.
“Stalno govorimo o tim bespućima hrvatskog pravosuđa, međutim, oni kao da su gluhi i žive u svom zasebnom svemiru pa ne mogu čuti koje su poruke javnosti. Na koncu, ministar je vrlo bespomoćan rekao da on ne može i ne smije utjecati na njih i zato se pomicala ova minimalna granica s godinu na dvije godine.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram