Pincher za N1: Završit ćemo pregovore i sa SAD-om i s EU do kraja 2020.

Vijesti 24. sij 202013:17 > 18:30
N1

Britanski ministar za Europu i Amerike, Christopher Pincher, u intervjuu za N1 je, između ostaloga, komentirao što će Brexit značiti za slobodnu trgovinu Velike Britanije s Europskom unijom, ali i s SAD-om.

Za jedan tjedan napokon će se zbiti Brexit. Što očekujete od ostatka godine?

Mislim da se možemo radovati uzbudljivoj godini. To je početak novog desetljeća za Ujedinjeno Kraljevstvo, za Europsku uniju, a i za Hrvatsku. Veselim se tomu što ćemo na siguran i uredan način napustiti EU kako bismo započeli novo buduće partnerstvo s EU-om i pregovore za to. No veselim se i uzbudljivom hrvatskom predsjedanju EU-om. Mislim da obje naše zemlje mogu mnogo postići u 2020. pa se veselim što ćemo se baciti na taj posao.

Kad govorimo o budućem odnosu Ujedinjenog Kraljevstva i Europe, hoće li 2020. biti dovoljna za pregovore?

Mislim da hoće. U zakon smo unijeli da prijelazno razdoblje mora završiti do kraja 2020. Taj rok nećemo produljivati. To činimo jer se želimo usredotočiti. Usredotočiti se želimo jer posljednje dvije godine naš je parlament bio paraliziran po pitanju izlaska iz EU-a. To moramo prebroditi i usredotočiti se na sljedeću fazu važnog sporazuma s EU-om. A želimo da se i EU na to usredotoči. Mislim da smo posljednjih nekoliko mjeseci pokazali što se može učiniti ako postoji volja i ako postoji malo inovacije. Prije nekoliko mjeseci govorilo se da s EU-om nema pregovora oko izmjena. Mi smo to uspjeli.

Sada ćete u 2020. imati pregovore koji su, ako se pita ljude u Bruxellesu, još i teži od pregovora o Brexitu. Kakva je strategija ako se pojave neka pitanja oko kojih neće biti slaganja do kraja 2020. godine? 

Kao prvo, moramo smjesta početi. Nemojmo tratiti vrijeme. Bacimo se na posao što prije možemo nakon 1. veljače. Imamo uistinu dobar tim pregovarača. Ima ga i EU. Sad su vrlo iskusni u međusobnom ophođenju. Mislim da imamo volju i odlučnost da uspijemo. Ponavljam, prije nekoliko mjeseci govorilo se da promjene sporazuma o izlasku nisu moguće. EU i Ujedinjeno Kraljevstvo učinile su ih mogućima i dobili smo dobar dogovor o izlasku. Isto možemo postići i s novim budućim dogovorom o partnerstvu na kraju razdoblja provedbe.

Siguran sam da niste spremni otvoreno razgovarati o strategiji pregovora, ali hoće li Ujedinjeno Kraljevstvo biti spremno na kompromise? Primjerice, kad govorimo o ribarskim pravima, koja su vrlo važna Francuskoj, ili o financijskoj industriji koja je važna Ujedinjenom Kraljevstvu?

Želimo pregovarački mandat u najširem mogućem smislu. Želimo kanadski tip sporazuma o slobodnoj trgovini između EU-a i UK. I spremni smo na naporne pregovore kako bismo to postigli. 2019. godine pokazali smo da možemo ono što su drugi smatrali nemogućim. I 2020. možemo sklopiti dobar dogovor.

Što mislite o tzv. ponudi nula-nula, kako je u Bruxellesu predstavljaju? Nula kvota, nula različitih poreza.

Pustit ću premijera da u skorijoj budućnosti objavi što on vidi kao širi pregovarački okvir kakav ćemo imati s Europskom unijom te s drugim zemljama i trgovačkim blokovima diljem svijeta. Glavni pregovarač David Frost je spreman, kao i ostatak britanske vlade. Želimo postići dogovor i postići ćemo ga 2020.

U isto to vrijeme bit ćete usredotočeni na Washington jer želite i nov sporazum sa SAD-om. Što ondje očekujete i pod kakvim uvjetima?

Očekujem da ćemo trgovinske pregovore sa SAD-om započeti zajedno s pregovorima s EU-om. Želimo pokazati da sporazume o slobodnoj trgovini želimo sa svim prijateljima diljem svijeta. I želimo vrlo skoro postići dobre sporazume o trgovini.

Što znaci vrlo skoro? Također ove godine?

Želimo odmah s time početi. Znam i da SAD silno želi započeti s pregovorima. Mi imamo jak tim. Imamo iskusan diplomatski zbor, iskusne trgovinske pregovarače. Spremni smo i kompetentni početi, bilo s EU-om, s kojim želimo postići dobar sporazum, ili sa SAD-om ili s drugim igračima. Spremni smo početi 2020.

S druge strane imat ćete zemlju koja će u posljednjem dijelu 2020. biti zaokupljena izborima. Hoće li to biti problem u pregovorima sa SAD-om?

S time se jednostavno moramo nositi. Kao i SAD. Ja smatram da će to samo povećati apetit obiju strana da se bace na posao, postignu dobar dogovor, pokažu da imamo zajedničke interese koje želimo podržati i da taj dogovor možemo zaključiti što je moguće prije. Upamtite, mi smo postigli dogovor s EU-om o povlačenju iz EU-a. Bili su to teški i složeni pregovori u okolnostima kad u parlamentu nije bilo većine i s parlamentarnim izborima na pomolu. Nije nemoguće postići dobar dogovor u izbornoj godini.

Kad govorimo o SAD-u, imamo iskustvo TTIP-a koje zapravo nikad nije završeno. Kad uz to saznanje govorimo o pregovorima s njima, je li previše očekivati završetak ove godine?

To nam je dobar pokazatelj kako pristupiti postupku pregovora. No ja čvrsto vjerujem da ako ste motivirani, a mi jesmo, kao i naši prijatelji u SAD-u, pretpostavljam, ako ste spremni biti inovativni, a mi jesmo, kao i naši prijatelji u SAD-u, dogovor se može postići. Veselim se 2020. Bit će to dobra godina za sve nas.

Za što očekujete da će biti najteži dio tih pregovora? Tijekom izborne kampanje mnogo se raspravljalo o zdravstvu u UK i o privatnim ulagačima iz SAD-a. Raspravlja se o kloriranoj piletini i različitim prehrambenim standardima.

Premijer je jasno dao do znanja da Nacionalna zdravstvena služba (NHS) nije predmet pregovora. Predsjednik Trump je rekao da ga ne zanimaju pregovori o NHS-u. Raščistimo da je to političko odvlačenje pozornosti koje se u stvarnosti uopće ne razmatra. Pregovarat ćemo o onome što nam je doista bitno, o dobrom trgovinskom sporazumu. Kao što sam i rekao, 2020. bit će sjajna prilika za SAD, za UK, za EU, a i za Hrvatsku, naravno.

Rekli ste da i sa SAD-om i s Europom valja biti kreativan. Mnogo sam čitao o potencijalnim strategijama izrade zasebnih ugovora sa saveznim državama unutar SAD-a, kad govorimo o uslugama. Zasebni ugovori za različite industrije u Europi. Može li to biti rješenje za brze pregovore?

Neću prejudicirati pregovaračku strategiju Davida Frosta. Neću pokušati u sjenu baciti Liama Foxa koji je, mislim, napisao taj članak u “Timesu”. Niti ću sugerirati da točno znam što će sam premijer reci. Strpimo se pa ćemo vidjeti. No ključna poruka glasi: Želimo postići taj dogovor s EU-om, sa SAD-om, s drugim igračima kao što su Australija, Novi Zeland, Kanada te velikim prijateljima diljem svijeta. U poziciji smo da to učinimo, a i oni.

Kad govorimo o pitanjima unutar Ujedinjenog Kraljevstva, razgovarao sam s mnogim analitičarima u Londonu i fokus je na položaju Sjeverne Irske. Što će ondje biti najvažnije iz perspektive vaše vlade?

Nama je najvažnije bilo da vlada Sjeverne Irske opet profunkcionira nakon što je bila paralizirana više od dvije godine. To se dogodilo zahvaljujući premijeru, zahvaljujući Julianu Smithu, ministru za Sjevernu Irsku, kao i irskoj vladi i ključnim igračima u Sjevernoj Irskoj. Zato je ta podjela vlasti opet profunkcionirala. Ako živite u Belfastu, Londonderryju ili nekom drugom dijelu Sjeverne Irske, važno je već samo da vlada funkcionira da bi se popunile rupe na cesti i da bi zdravstvo bilo učinkovito. Mislim da to pokazuje dobru vjeru. Dali smo jasno do znanja, a irska se vlada slaže, da ne smije biti graničnih kontrola između Sjeverne Irske i Republike Irske.

No bit će nekakve kontrole između Sjeverne Irske i ostatka Velike Britanije, kakve?

Već postoje neke kontrole između Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i otoka Irske. Moraju se provjeriti biljke i životinje.

Kada je u pitanju budući promet dobara između Sjeverne Irske i ostatka Velike Britanije, Pincher dodaje kako su uvjereni da te kontrole ne tjebaju.

Kontrole se mogu obaviti na izvoru. Ne trebaju nam postupci na granici. Postojat će one kontrole kojih je uvijek i bilo tako da ekološka jedinica otoka Irske bude zaštićena u pogledu prijenosa biljaka i životinja.

Dakle, provjeravat ćemo, ali na način koji neće uznemiriti ljude i tvrtke?

Neće biti nikakvih kontrola koje bi narušile Sporazum iz Belfasta ili nesmetan tok i razmjenu dobara i usluga između Velike Britanije, Irske i Sjeverne Irske.

Proteklih nekoliko godina bile su politički teške na unutarnjem planu. Država je bila podijeljena kad je riječ o Brexitu. Kako ćete se s time nositi u budućnosti? Premijer Johnson proteklih je mjeseci nekoliko puta govorio o važnosti jedinstva sada nakon što je sve gotovo. Kako se nositi s time?

Imali smo dvije teške godine nakon referenduma i posebice parlamentarnih izbora 2017. Parlament Ujedinjenog Kraljevstva dugo nije znao što želi učiniti. To je izazvalo svakojake trzavice medu pojedincima, a značilo je da se ni domaćom politikom ne možemo baviti kako želimo. Kao ni s procesom Brexita. Sad kad imamo većinu, i to gotovo uvjerljivu… U Donjem domu imamo većinu s više od 80 zastupnika. To nam omogućuje da sporazum o izlasku uvrstimo u zbirku zakona. To se sad zbiva. Ujedinjeno Kraljevstvo ratificiralo je sporazum o izlasku. No to znaci i da možemo nastaviti s važnim unutarnjim planovima. Više policije na ulicama, više ulaganja u bolnice, više novca za škole i učenike. Općenito gledano, rezultati parlamentarnih izbora 2019. znače da možemo provoditi svoju politiku, da se možemo baviti Brexitom i biti dobri prijatelji i saveznici susjedima iz EU-a i Europe.

A kad govorimo o vanjskoj politici, pogotovo o međunarodnoj sigurnosti, što bi sad bilo u fokusu Ujedinjenog Kraljevstva?

Kao i Hrvatska, ponosni smo i istaknuti članovi NATO-a. Svijet osiguranja se mijenja. Nije više bitna uobičajena obrana. Tu sad imamo kibernetičku sigurnost i kibernetičko ratovanje, borbu protiv dezinformacija i lažnih vijesti. Mislim da Hrvatska kao nacija s jugoistoka Europe i kao vrata Balkana te most prema istočnoj Europi stoji bok uz bok s nama u borbi protiv tih sigurnosnih prijetnji. Što se tiče sigurnosti, odnos Ujedinjenog Kraljevstva i Hrvatske će se proširiti, produbiti i biti sve uspješniji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.