Ivan Đikić: U Domu u Splitu je došlo do greške i zakazivanja sustava

Vijesti 05. svi 202013:21 > 13:27
N1

Gost N1 Studija uživo bio je znanstvenik Ivan Đikić. Komentirao je aktualnu situciju oko borbe protiv pandemije. Brine ga što se političari ne pridržavaju mjera koje epidemiolozi traže i to, smatra, unosi konfuziju. Pojasnio je i zašto je važno razjasniti što se dogodilo u Domu za starije u Splitu i da politika ne uplivava u struku.

“Trenutačno smo u Europi u situaciji kada moramo biti oprezni jer smo virus uspjeli kontrolirati, nismo u velikoj opasnosti što se tiče širenja, ali sadašnje ponašanje može definirati posljedice koje će doći za par mjeseci ili do kraja godine”, upozorava Đikić.

Kada je riječ o situaciji u Hrvatskoj kaže da je važno pratiti epidemiološke preporuke Nacionalnog stožera, gledati iskustva drugih zemalja i dobro komunicirati s građanima za koje smatra da su pokazali odgovornost.

“Sada se događa da popuštanjem imate suludu situaciju u Hrvatskoj gdje vidite političare koji si šapuću, stoje jedni kraj drugih bez maski, a u isto vrijeme govore ljudima da nose maske i ta konfuzija je velika opasnost. Ako se to ne shvati onda ćemo u Hrvatskoj imati ono što smo imali često – glazbu koja nije uštimana.”

VEZANE VIJESTI

Nastavlja da su on i drugi kolege hvalili hrvatske znanstvenike i stručnjake i da su u prvom poluvremenu dobili ocjenu odličan, ali sada ta ocjena pada dolje u posljednjih tri, četiri tjedna što se vidi po broju smrtnosti i zaraženih. Nada se vraćanju na ozbiljniju komunikaciju stožera i javnosti te političara koji se ponašaju u skladu s mjerama.

Što se događalo u Domu za starije od 29. ožujka do 7. travnja?

“Slučaj ulaska korone u Dom za starije u Splitu bio je slušaj koji je okrenuo situaciju koja je do tada bila pod kontrolom. U tom Domu je došlo do greške i zakazivanja sustava. Važno je da ministarstva pokažu činjenice o ispitivanjima koje su napravili.”

Podsjetio je da je glavna sestra 29. ožujka obavijestila epidemiološku službu, a testiranje je uslijedilo nakon šest do sedam dana i o tom razdoblju, inzistira Đikić, trebamo dobiti informacije. Neugodno ga je iznenadio i svojevrsni linč na glavnu sestru koja je naposljetku dokazala da je napravila sve po pravilima struke i profesionalno i sama istaknula da joj netko smješta. 

#related-news_0

Misli da Stožer radi na vrhunskim stručnim principima, a ova situacija Doma u Splitu može biti ogromna mrlja i njima je u interesu da se ta situacija rasščisti.

“Moramo biti oprezni i tražiti stručnost i da ne uplivavaju politički interesi koje vidimo jer oni sada nisu prioritetni”, komentirao je Đikić trenutačnu situaciju u Hrvatskoj.

Cjepivo ili lijek?

Kaže da je drugi val moguć ako virus nije uklonjen kompletno iz populacije, a ovaj virus nije. Navodi tako primjer da ne možemo kontrolirati turiste jer još nemamo brzih testova pa bi nas onda mogao iznenaditi drugi val, samo što onda građani više neće imati volje za provođenje restriktivnih mjera.

Vjeruje da se može donekle osigurati turistička sezona, ali da to mora biti pod velikim oprezom.

#related-news_0

Kada je riječ o pronalasku cjepiva Đikić pojašnjava da je dobar znak veliko ulaganje u traženje cjepiva i što je jako velik broj znanstvenika posvećen tome, ali ga ne očekuje do sljedeće godine pa zato naglašava važnost pronalaženja lijekova koji mogu usporiti razvoj virusa i pomoći tijelu da se bori protiv koronavirusa.

Na tome radi i njegov laboratorij. Sada pokušavaju upoznati virus, a na jednom enzimu su već postigli rezultate jer su vidjeli da smanjuje razvoj virusa i pojačava odgovor organizma na njega. Čestitao je znanstvenicima u Hrvatskoj jer su pokazali da su aktivni, talentirani i da su napravili dobre i neophodne stvari ok izolacije i sekvenciniranja virusa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram