Više testiranja ili (ne)disciplina: Kako se koronavirus tako brzo proširio?

Vijesti 22. kol 202020:53 > 23:03
SILVIO AVILA / AFP

U protekla 24 sata zabilježeno je 306 novih slučajeva zaraze koronavirusom pa je ponovno oboren jučer postavljen rekord. U Hrvatskoj su 2052 aktivna slučaja, 143 pacijenta su na bolničkom liječenju, od toga na respiratoru njih dvanaestero. Jedna je osoba preminula.

Najviše je novih slučajeva u Splitsko-dalmatinskoj županiji pa na području Imotskog od ponedjeljka vrijede strože mjere za okupljanja.

Sedmi u Europi po broju zaraženih na sto tisuća

S ekspresnim širenjem korone postavlja se pitanje kako smo od 24 zaražena na sto tisuća stanovnika od početka mjeseca do jučer stigli do njih 57 i svrstali se na sedmo mjesto u Europi.

VEZANE VIJESTI

Rekordu četvrti dan zaredom najviše pridonosi Splitsko-dalmatinska županija pa su uvedene mjere za Imotsku krajinu – ograničavanje okupljanja na svadbama i sprovodima na 50 osoba, kao i da mogu raditi samo terase kafića.

Nove su mjere također prilikom sprovoda da se ne izražava sućut. I te mjere će biti 14 dana, a Luka Brčić, šef stožera Splitsko-dalmatinske županije, vjeruje da će te mjere polučiti određene rezultate.

Proveli su rekordan broj testiranja, 755, a slično je i u Zagrebu. Na zavodu Andrija Štampar imaju kapacitet obrade 550 uzoraka dnevno, ali vjerojatno će prekoračiti svoje mogućnosti jer je i jutros kolona automobila bila nepregledna.

“Jučer smo imali rekordnih 760 uzoraka na drive-inu. No to je tek početak priče jer se uzorci obrađuju u laboratoriju. Radi se po noći do 2, 3 sata”, rekla je Mirjana Šimić iz NZJZ-a Andrija Štampar.

Testiranja za putnike

Ovdje se i dalje najviše testiraju oni koji putuju u zemlje koje su Hrvatsku stavile na crvenu listu.

“Došao sam jer radim u jednoj zagrebačkoj firmi. Idem dalje za Njemačku. Ne, nije mi problem vaditi test, ide brzo. Čeka se nalaz 48 do 72 sata i to mi je okej”, rekao nam je Goran iz Srbije.

“Idem u Istanbul. Testirat ću se prije leta da sam sigurna da je sve u redu. Ne želim se vratiti jer je velik broj zaraženih. Boravim na mjestima koja su sigurnija. Osjećam se sigurno u Hrvatskoj”, kaže nam Sarah iz SAD-a.

Disciplina ili više testiranja?

U pet dana evidentirana su čak 1244 nova slučaja. Proljetos su trebala proći 42 dana da se dođe do toga broja. Na jučerašnji dan Hrvatska je bila 7. najgora zemlja u Europi kada se gleda broj oboljelih na 100 tisuća stanovnika. 57 slučajeva, a još 1. kolovoza taj je broj bio 24. Član Vladinog savjeta kaže – nije bitno koliko je zaraženih već bolesnih.

#related-news_0

“Ovaj skok koji vidimo nije posljedica naglog širenja virusa u Hrvatskoj. Ovo je posljedica toga da više testiramo, da se više ljudi testiraju. I ovo je indikator da mi pronalazimo više slučajeva, a ne da više slučajeva postoji u Hrvatskoj”, rekao je molekularni biolog Gordan Lauc.

Drugačije objašnjenje daje čelni epidemiolog Pirmorsko-goranske županije u kojoj je 14 puta manje slučajeva nego u Splitsko-dalmatinskoj. Brojke rastu zbog turizma, a oni na sjevernom Jadranu nisu bili skloni podržati noćne manifestacije, poput ribarskih večeri.

“Procjenjujemo da je to odraz što discipline stanovnika, što prihvaćanja organizatora različitih okupljanja koji se pridržavaju mjera više nego što je to u ostatku Hrvatske”, rekao je Dobriša Rončević, epidemilog HZJZ-a.

Svi koji su se sinoć ukrcali na dva broda, odnosno noćna kluba, koji su plovili oko Zadra, sukladno pravilima – popisani su. Ali se nisu vratili u luku do ponoći. Policija i lokalni stožer nisu smatrali da treba reagirati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.