Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je tjedno izvješće sa svim najnovijim informacijama vezanima za borbu protive epidemije koronavirusa.
Važni brojevi
- broj novih slučajeva na 100 000 stanovnika u posljednjih 14 dana: 65,12/100 000
- broj novih slučajeva na intenzivnoj njezi na 100 000 stanovnika u posljednjih 14 dana: 0,44/100 000
- broj testiranih u 24 sata te udio pozitivnih testova u posljednjih 14 dana: 1722; 7,9 %.
Po broju zaraženih prošlog tjedna prednjači Splitsko-dalmatinska županija s 517 novih slučajeva, a slijede Grad Zagreb s 346 slučajeva i Šibensko-kninska županija s 98 slučajeva. Najveću 7-dnevnu stopu također ima Splitsko-dalmatinska županija, a slijede je Šibensko-kninska i Brodsko-posavska županija.
Kad je riječ o turistima, od 7. 7. do 24. 8. broj zaraženih iznosi 301. Od toga je njih 113 boravilo u više mjesta, a gledano pojedinačno, najveći broj zaraženih turista ima Makarska (70), iza koje slijede Novalja i Split s po 34 novozaraženih. Najviše novozaraženih su austrijski turisti, njih 140, a slijede Ujedinjeno Kraljevstvo sa 72 te Slovenija s 31 slučajem zaraze.
Žarišta
Kontinentalna Hrvatska
U posljednjih tjedan dana u svim županijama kontinentalne Hrvatske zabilježeni su novoboljeli slučajevi, najviše u Gradu Zagrebu, Brodsko-posavskoj te Zagrebačkoj županiji, dok su najviše 7-dnevne stope na dan 24. kolovoza u Brodsko-posavskoj, Gradu Zagrebu te Požeško-slavnoskoj županiji.
I dalje najveći udio oboljlih kao izvor žarišta navodi ljetovanje te izlaske u noćne klubove na Jadranu.
U Brodsko-posavskoj županiji zabilježena su dva veća grupiranja oboljelih: obolio je veći broj igrača NK Marsonija nakon utakmice s nogometnim klubom iz Splita gdje su također zabilježene oboljele osobe te grupiranje vezano uz poslovno okupljanje čiji su sudionici bili i na misi za Veliku Gospu.
U Požeško-slavonskoj županiji veliki je broj oboljelih kontakata od dvije zaražene osobe iz inozemstva. Usto, zabilježeni su i importirani slučajevi Kosova, BIH te zemalja EU. Dio oboljelih povezan je i s dva svadbena slavlja iz primorskih županija te svadbenim slavljima u Varaždinskoj i Brodsko-posavskoj županiji.
Primorska Hrvatska
Najveći broj oboljelih te najveće 7-dnevne stope u posljednjih tjedan dana zabilježen je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, Šibensko-kninskoj i Zadarskoj županiji.
Kao i u kontinentalnom dijelu, najveći dio slučajeva vezan je uz večernje izlaske. Oboljel e osobe pojavile su se i na vjenčanjima u Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Također, zabilježeno je i grupiranje oboljelih zaposlenika i njihovih kontakata u mesnici u Istarskoj županiji. Najviša stopa zabilježenih slučajeva je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, pogotovo zbog porasta broja slučajeva oko područja grada Imotskog, gdje su zabilježeni oboljeli u zdravstvenim ustanovama, ustanovama za smještaj u socijalnoj skrbi te ustanovama predškolskog odgoja. Iz tog razloga, donesena je poseban Odluka o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za područje Grada Imotskog i Općina Cista Provo, Lovreć, Lokvičići, Podbablje, Proložac, Runovići, Zagvozd i Zmijavci.
Iako je situacija zbog velikog broja novoboljelih bila vrlo izazovna, zahvaljujući velikom naporu zdravstvenih djelatnika situacija ni u jednom trenutku nije izmakla kontroli. Općenito, s obzirom da je početak i sredina kolovoza razdoblje događaja na kojima se očekuje velik broj ljudi (proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja, Sinjska alka, blagdan Velike Gospe) važno je istaknuti kako nema značajnog broja oboljelih koji bi se sa sigurnošću mogli povezati s proslavama vezanim uz te događaje.
Dio osoba koje su se vratile iz Bosne i Hercegovine navodi sudjelovanje na proslavama za blagdan Velike Gospe u tamošnjim svetištima, a u Hrvatskoj se, osim u Brodsko-posavskoj županiji, pojavio i manji broj oboljelih u manjim mjestima koji su sudjelovali na misi te poslavama vezanim uz blagdan Velike Gospe. Nisu poznati zabilježeni slučajevi vezani uz veća svetišta.
Izvor zaraze
Prošlog tjedna zabilježen 191 slučaj zaraze na ljetovanjima te 27 slučajeva zaraze na svadbama. Za gotovo 60 posto novozaraženih prošlog tjedna nije poznato kako su se zarazili.
“U proteklih tjedan dana i dalje se nastavlja trend značajnog udjela osoba koje su oboljele tijekom ljetovanja u Srednjoj i Južnoj Dalmaciji (Makarska, Vodice, Pag, Hvar, Split, Brač – Bol). Također, ponovno se blago povećao udio oboljelih povezan sa svadbenim slavljima zbog pojave oboljelih na svadbenim slavljima u Brodsko-posavskoj, Varaždinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, no situacija je stavljena pod nadzor. I broj importiranih slučajeva je narastao, naročito iz BIH (17), dok se u ostalim slučajevima radi o Kosovu, Austriji, Njemačkoj i SAD-u”, navodi se u izvješću.
Detaljne podatke možete pogledati ovdje.