U Hrvatskoj razgrabljene izraelske maske, za novu pošiljku liste čekanja

Vijesti 31. kol 202008:50 > 08:54
Zeljko Lukunic/PIXSELL

Kako se pandemija covida-19 pretvorila u globalnu krizu bez presedana, a cjepiva još uvijek nema, jedno od ključnih medicinskih pomagala koje je u fokusu znanosti, medicinske industrije i javnosti, trenutno su maske. U novije vrijeme sve popularnije postaju višekratne i antivirusne maske.

U Hrvatskoj je posljednjih dana puno govora bilo o tzv. bakrenoj maski izraelske proizvodnje koja se reklamira kao višekratna i sigurnija jer ubija viruse. Prema informacijama koje je Index dobio iz RiniGARD-a, tvrtke koja je uvozi, maska ima antibakterijska i antivirusna svojstva.

Kako javlja RTL, ove maske već su razgrabljene. U jednoj ljekarni u Zagrebu od kad su stigle prodano je više od 1000 komada. Za novu pošiljku već je sastavljena i lista čekanja.

“Traže ili one maske s bakrom ili one izraelske maske jer većina ljudi je čula nešto o tome na televiziji. Neki razumiju otprilike o čemu se radi. Neki samo znaju da su to višekratne maske koje mogu koristiti više puta pa računaju da će im biti isplativije”, izjavila je Marina Marušić Fojs, magistra farmacije.

“To je troslojna maska koja ima unutarnji i vanjski sloj impregniran s bakar oksidom. Taj bakar oksid djeluje antivirusno i antibakterijski, a to je to svojstvo koje onda omogućava da se ta maska može više puta koristiti zato što s eona neće sama onečistiti, zaprljati s tim virusnim materijalom”, rekla je Marušić Fojs.

Cijena je 40 kuna po komadu.

“Trenutačno nemamo nikakvih informacija koje bi ukazivale da su ove maske na bilo koji način štetne za korisnika. Ove su maske na naše tržište stavljene kao medicinski proizvodi klase prvog rizika. To označava nizak stupanj rizika za korisnike”, pojasnila je Ivana Šipić Gavrilović iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode.

Kakve su to maske?

Na službenoj stranici kompanije piše da se virusi i bakterije filtriraju u višeslojnoj strukturi (oko 99%) te da se značajno uništavaju kada se nađu u kontaktu s tkanjem. Antivirusna svojstva daju joj mikro-čestice bakrenog oksida koje se nanose na slojeve maske. U RiniGARD-u tvrde da nema rizika od samo-inficiranja kada se dodiruje površina maske. Maska je 100% pogodna za recikliranje i odlaganje, a prikladna je i za osjetljivu kožu. Ne izaziva iritacije. Ima certifikate CE i FDA.

Ideja je ta da bi ona trebala omogućiti da se bez dezinfekcije ili pranja može nositi višekratno te da bakreni oksid u njoj uništava viruse još dok je nosimo kako bi se smanjio rizik od prijenosa virusa s površine maske u oči, nos i usta. Ona nije znanstveno neutemeljena jer bakrov oksid doista uništava viruse. Taj efekt odavno je poznat u medicini. To sve zvuči vrlo praktično i zanimljivo jer se veći efekt zaštite dobiva za manje novca i uz manje problema oko pranja, održavanja i odlaganja.

Prema uvozniku, za potrebe hrvatskih kupaca naručeno je 128.000 maski koje koštaju 40 kuna.