Na Ininu maloprodajnome mjestu u Sisku u četvrtak je predstavljeno solarno drvo, uređaj koji su radi predstavljanja i promidžbe mogućnosti korištenja obnovljivih izvora energije izradili učenici sisačke Tehničke škole.
Na solarnom drvetu Inini kupci i prolaznici moći će napuniti svoje mobilne uređaje i tablete. Osim uspješnog stjecanja kompetencija na tom projektu, ideja je bila dizajn približiti osnovnim elementima drveta, pa je tako stilski obuhvaćen korijen drveta, stablo, grane i listovi. Solarno drvo ima šest listova dizajniranih po uzoru na list hrasta, a u svaki list ugrađene su fotonaponske ćelije snage 50 W. Ostatak opreme fotonaponskog sustava, regulator, osigurači i akumulator smješteni su u donjem dijelu koji ujedno služi za sjedenje i odmor. Solarno drvo ima ugrađenu i LED rasvjetu, koja se navečer pali automatski.
Projekt izrade tog drveta financirala je Ina u sklopu suradnje i potpore u razvoju inovativnih, stručnih i komunikacijskih vještina učenika Tehničke škole u Sisku.
“Suradnja Tehničke škole Sisak i Ine traje godinama kroz razne projekte, od podrške u tradicionalnoj utrci solarnih automobila do izrade funkcijskog modela ionskog motora i solarnog drveta. Na taj način aktivno sudjelujemo u razvijanju učeničkih kompetencija i njihovih stručnih vještina te pomažemo oblikovati buduće inženjere i stručnjake. Veselim se novim inovativnim projektima koje škola planira te će se Ina i u njih rado uključiti”, izjavio je direktor sisačke Rafinerije nafte Damir Butković.
Kako je za Hinu objasnio inicijator tih i mnogih drugih školskih projekata, profesor Stevče Arsoski, riječ je samo o posljednjem projektu od nekoliko uspješnih zajedničkih projekata. Na izradi solarnog drveta, kako je rekao, bilo je angažirano desetak učenika, a projekt je bio i tema završnoga, maturalnog rada učenika Leona Milinovića.
“Mislim da jednaku pozornost zaslužuje i raniji projekt funkcijskog modela ionskog motora, koji je, kao inovacija, završen u lipnju. Taj smo rad trebali kao inovaciju predstaviti na sajmu u Istanbulu, ali nažalost, zbog koronavirusa, tu smo promociju morali odgoditi. Iako smo o tom projektu pisali na internetskim stranicama, čekamo prvu priliku da ga predstavimo i uživo. Na tom su se projektu posebno angažirali učenici završnog razreda Dino Terman i Mihael Pavlin, koji su sada studenti. Budući da škola ne može sama financirati ovakve zahtjevne projekte, i ovom prilikom moram zahvaliti Ini, koja je već naš stalni partner, na financijskoj pomoći. Ina je očito prepoznala sisačku Tehničku školu kao dobrog i zanimljivog partnera. Već pripremamo i nove zajedničke projekte i radujemo se nastavku suradnje”, rekao je profesor Arsoski.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.