Gledatelji N1 televizije upozorili su nas da Nacionalni stožer civilne zaštite na svojim konferencijama za medije objavljuje neobične podatke o udjelu zaraženih među testiranima. Provjerili smo posljednje tri konferencije za medije i zaključili da njihov izračun ne odgovara niti jednim javno dostupnim informacijama. Tražili smo dodatno objašnjenje zašto bi se u javnosti objavljivali podaci koji ne pokazuju trenutnu i realnu sliku širenja zaraze, no odgovor je teško prepričati.
Ovako je počela konferencija Stožera u srijedu.
“U protekla 24 sata zabilježeno je 4520 novih slučajeva. U posljednja 24 sata testirano je 12.596 osoba, što daje postotak pozitivnih od 24,96 posto”, rekla je pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković.
No, matematika kaže suprotno od onoga što govori pomoćnica ministra zdravstva. Sličan slučaj i u ponedjeljak prije toga.
“1886 novih slučajeva. U protekla 24 sata testirano je 5356 osoba i to je dalo postotak pozitivnih od 24,35”, izvijestila je Katalinić-Janković.
To nije broj zaraženih u odnosu na testirane u 24 sata, a ni kada se računaju javno dostupni podaci od pojave pandemije u Hrvatskoj. Pa smo prije dva dana pitali Stožer o čemu se radi. Odgovor nismo dobili. Barem ne do današnje konferencije. Mogu se koristiti tri broja, pokušala je objasniti pomoćnica ministra:
“Da odmah kažem, nisu to krivi podaci. Samo su se miješale, ja bih rekla, kruške i jabuke. Jedno je testiranje i broj testiranja koje imamo od početka epidemije. Drugo je broj testiranja ako gledate po osobama. A mi imamo i brojke zapravo, jer nije uvijek jedno testiranje jedna osoba.”
I dalje je ostalo nejasno. Pa smo pitali u Nastavnom zavodu Andrija Štampar kako oni informiraju Zagrepčane.
“Naravno, prikažemo sve brojke koje imamo za taj dan. Za 24 sata. Ne pribrajamo dva dan prije ili tri. Nismo još imali osobe da su se u jednom danu više puta testirale”, rekla nam je Cecilija Rotim, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo “Andrija Štampar”.
Europski centar za sprječavanje i kontrolu bolesti navodi podatke o broju testiranih na 100 tisuća stanovnika, u periodu od dva tjedna. Taj podatak, uz broj zaraženih, određuje koja će se zemlja naći na crvenoj listi.
“Mi najčešće moramo koristiti podatke sa svjetske stranice, Our World of Data, koji ne koristi niti 24 sata ali ni tako dugi period, već 7 ili 14 dana. Mi zbrajamo kruške i jabuke i s današnjim danom smo s tim netočnim podacima prstegli Luksemburg u broju zaraženih”, istaknuo je Boris Ujević iz Hrvatske liječničke komore u Newsroomu.
Premda smo u Ministarstvu zdravstva tražili dodatno objašnjenje, do objave priloga nismo ga dobili. Čini se da koriste interne podatke, u periodu od početka epidemije. A taj broj o trenutnom stanju zaraze građanima ne govori ništa. Zbog povoljne slike na proljeće jedino može uljepšati statistiku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.