Hrvatska neće graditi ni zidove niti ogradu prema Srbiji, a ljude na svom teritoriju će tretirati kao ljude, izjavila je ispred Prihvatnog centra za izbjeglice i migrante u Opatovcu prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić
Po njezinim riječima, Hrvatska se aktivno uključila u rješavanje izbjegličke krize. “Hrvatska sudjeluje u rješavanju tog problema u pregovorima između Europske unije (EU) i Turske, pa i u razgovorima o rješavanju barem jednog dijela cijelog problema, a to je pitanje sukoba, odnosno rata u Siriji, gdje nije dovoljna sama EU, već bi u tome svi trebali sudjelovati”, rekla je Pusić novinarima.
Izbjeglička kriza je prijelomni trenutak za Europu
Pozvavši se na plan od deset točaka za europski odgovor u vezi s politikom prema izbeglicama njemačkog ministra vanjskih poslova Franka-Waltera Steinmeiera i ministra gospodarstva Sigmara Gabriela, koji je objavljen u kolovozu u novinama “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, Pusić je kazala kako je izbjeglička kriza prijelomni trenutak u kojem Europa odlučuje o sebi – hoće biti zemlja žičanih ograda i zidova ili će razumni kontinent suradnje, koji će političkim načinima riješiti pitanje sukoba koji uzroku takve nesreće i migracije.
“Ako treba braniti europsku granicu, zna se gdje se ona brani. Hrvatska je poslala svoj policijski brod i posadu na granicu između Grčke i Turske. To je schengenska i europska granica. Ako netko hoće braniti europsku granicu neka je tamo brani, a ne između članica EU-a”, poručila je Pusić. Dodala je kako Mađarska već dugo prijeti zatvaranjem granice, dok istodobno propušta izbjeglice preko svoga područja, što je “vrlo neobičan pristup”.
Pusić smatra kako će Europa stvarno trebati pomoći, uz tranzicijske zemlje kao što je Hrvatska, Njemačkoj koja je zauzela hrabar stav kada se razgovaralo o kvotama. Ponovila je da se problem izbjeglica i migranata aktivno rješava s Turskom, a zimu treba iskoristiti da se barem zaustave sukobi u Siriji jer će se mir tamo morati dugo čekati. “I to je način rješavanja ovog problema. Nema drugog načina”, kazala je Pusić ocijenivši da je njemačka kancelarka Angela Merkel svojim stavom o izbjeglicama “spasila obraz Europi”.
Na pitanje novinara o njezinu dojmu o tome prevladavaju li među ljudima koji dolaze u Hrvatsku izbjeglice ili migranti, Pusić je odgovorila kako se ne radi o dojmu već o statistici koja kazuje da je riječ o 68 posto izbjeglica i 32 posto ekonomskih migranata.
Pusić je u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića obišla prihvatni centar u Opatovcu, razgovarala s volonterima i pripadnicima službi koje rade na prihvatu izbjeglica i upoznala se s funkcioniranjem centra. Susrela se i s pučkom pravobraniteljicom Lorom Vidović koja ju je upozorila da prihvatni centar u Opatovcu više ne bi trebao biti u funkciji s obzirom da je zahladilo i učestale su padaline.
“Pučka pravobranitelja je ovdje od prvog dana i slušamo njezine savjete. Tri do šest sati zadržavanja u ovakvim uvjetima više nije prihvatljivo i to su bili razlozi zašto smo se odlučili za zimski tranzitni centar”, izjavio je novinarima Ostojić.
Istaknuo je da će se u zimski centar u Slavonskom Brodu ulazili i izlaziti vlakom, a nakon što on profunkcionira trebao bi biti zatvoren centar u Opatovcu. Kada će se to dogoditi Ostojić nije želio prognozirati rekavši da centar u Slavonskom Bordu može profunkcionirati u roku 24 sata, ali se prije njegova otvaranja želi sve dovesti u potpuni red.