Trideset i jedan tražitelj azila iz europskih, arapskih i afričkih zemalja primio je psihološku pomoć od ožujka do danas kroz poseban projekt koji je provelo Društvo za psihološku pomoć (DPP) u partnerstvu s Centrom za mirovne studije (CMS), rečeno je danas u CMS-a na završnoj konferenciji projekta.
Projekt pod nazivom “Formiranje sustava psihološke podrške azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom”, koji je počeo u listopadu 2014. a traje do kraja listopada 2015., financiralo je Ministarstvo socijalne politike i mladih s iznosom od 120.000 kuna.
Prvi korak u pokretanju sustava psihološke podrške azilantima i osobama pod supsidijarnom zaštitom bio je trening kojim je osposobljeno 8 prevoditelja i 8 savjetovatelja/psihoterapeuta, koji su vodili stručnjaci iz austrijske organizacije Hemayat, rečeno je.
Po završetku edukacije polaznici su volonterski dežurali u prihvatilištima za azilante u Zagrebu i Kutini, u kojima se tijekom projekta nalazilo do 95 osoba, te u Centru Modus DPP. To su jedini savjetovatelji i prevoditelji trenutno osposobljeni za vrlo specifično i osjetljivo psihološko savjetovanje posredovano prevođenjem, kažu u DPP-u.
Azilandija
Tražitelji azila terapijama su ojačani za uspješnije nošenje s neizvjesnošću i teškoćama dok čekaju na odluku o odobrenju azila, rekla je Martina Čarija iz DPP-a.
Vanja Bakalović iz CMS-a naglasila je važnost psihološke pomoć pri utvrđivanju vjerodostojnosti iskaza kada tražitelji azila nemaju dokumenata i nalaze se pod stresom. Razgovor na vlastitom jeziku tu ima dijagnostički značaj jer je često jedini put za utvrđivanja dokaza tražitelja azila, upozoreno je.
Tijekom konferencije predstavljena je “Putovnica Republike Azilandije”, edukativan materijal koji govori o problemu tražitelja azila u Hrvatskoj.