Press konferenciju Tihomira Oreškovića, koju je održao nakon povratka sa sastanka u Austriji, za N1 televiziju komentirao je ekonomski analitičar Damir Novotny.
Kako ocjenjujete riječi mandatara Tihomira Oreškovića nakon dolaska iz Kitzbuehela?
“Moram reći da je smjer u kojem je krenuo mandatar Orešković dobar. Skicirao je program buduće vlade, tu ima jako puno detalja, ali i praznog prostora koji treba popuniti. Govorio je u smjeru javnih financija, smanjivanja duga i reformi koje bi omogućile poslovanje. Za to može dobiti parlamentarnu većinu, ali kad će se predlagati konkretne mjere, na početku i proračun vidjet ćemo kako će se politički akteri nositi prema takvom planu.
Orešković u Kitzbuehelu želio upoznati vjerovnike koji drže 80% našeg duga i potencijalne investitore. Može li se na takvom sastanku uvjeriti te ljude da možemo bolje? Može li on to?
“Ne treba precijenjivati značaj sastanka. To je prije svega komunikacijski sastanak, upoznavanje. Najvažnije će biti brojke koje će analitičari analizirati i koji će na temelju tih brojki davati prijedloge vjerovnicima i investitorima. Veliku ulogu imat će i kreditne i bonitetne agencije koje će analizirati pomake, prije svega u javnome sektoru.”
Kao i većina novih vlada i ova je rekla da se mnogo očekuje od investicijskog vala fondovima iz EU-a. Je li to realno? I zašto onda još uvijek nije bilo učinjeno kako treba?
“Tu se poklopilo nekoliko otežavajućih okolnosti i čitav niz slabosti u državnoj administraciji. Hrvatska je ušla u EU na samom prijelomu fiskalnih razdoblja EU-a. Došla je nova strategija EU – 2014.-2020. Promijenio se smjer ulaganja EU-a tako da su se u okviru te nove strategije trebali napraviti operativini programi. EU naglašava “zelene” projekte, energetsku učinkovitost, sve s predznacima bio i eko pa do kreativnih projekata. Tu su se europska strategija i naše želje sukobili.
Može li se u 2016. učiniti nešto da se povlačenje novaca bitno poveća?
“Malo vjerojatno. U ruralnom razvoju postoji interes i OPG-ova i velikih koompanija za participiranje u tom natječaju, ali ono gdje ne ide dobro je u gradovima i općinama – većina ih je nesposobna napraviti projekte, ne mogu pripremiti ni papirologiju. Najprije je potrebna reforma državne uprave..”
Koliko dugo može trajati ovaj početni optimizam mandatara?
“Dobro je da se stvara pozitivno ozračje između budućeg premijera i glavnih vjerovnika države. Vlada mora imati dobre odnose s vjerovnicima. Ipak, najbitniji je rad koji sada slijedi – napraviti proračun koji ide prema zaustavljanju rasta duga, smanjenju deficita… Najbitnije su brojke.”
Kakav treba biti odnos s bankama, kakav rezultat će imati odluke bivše vlade u tom dijelu?
“Odnosi s bankama su užasno bitni. Treba postojati partnerstvo države i banaka. Vlada će se prije ili poslije trebati zaduživati kod banaka i tada će one sigurno postaviti neke svoje uvjete. Pravilo je da se zapravo vlade ne miješaju u privatno-pravne odnose između dužnika i vjerovnika.”
Tihomir Orešković je posebno govorio o iskorištavanju državnih kapaciteta koji su sada neaktivni. Što se može iskoristiti, što se može prodati?
“Budući predsjednik vlade je zapravo izbjegao odgovore. Vjerojatno još uvijek nema jasnu političku sliku o toj temi. Država je vlasnik fizičke imovine koje zapravo nemaju vrijednost koju bismo mi željeli vidjeti. Danas su perspektive bitno drugačije nakon ekonomske krize. Fizička imovina nije dovoljno velika da bi smanjila javni dug. Ako bi se uopće i pronašli kupci. Kod državnih udjela u poduzećima je stanje bolje. Mandatar je otvorio jednu pandorinu kutiju privatizacije. Što treba, a što ne treba prodavati?
Možda I najbitnija stvar je politička podrška koju će Tihomir Orešković imati. Danas je izjavio da će je imati i da ima i neke svoje kandidate za ministre.
Nalazimo se u specifičnoj situaciji. Mandatar dobro komunicira s vjerovnicima, kada govori o kapitalu i novcu. Naše stranke imaju različite smjerove i viđenja o vođenju ekonomske politike. Gospodin Orešković govori jezikom koji žele čuti investitori i vjerovnici, ali ne i jezikom koji bi htjeli čuti u strankama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.