Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata Preporod govorio je o borbi sindikata za veće plaće.
Često možemo čuti premijera kako ističe rast plaća do 70% tijekom njegova mandata, no svi osjećamo kako se naša kupovna moć smanjila. Ovaj trend potiče sindikate da postave svoje zahtjeve tijekom rujanskih pregovora. Sada je vrijeme za raspravu o osnovici i drugim materijalnim pravima, kao i za promišljanje o poznatom zakonu o plaćama koji bi trebao unijeti više strukturiranosti i pravednosti u sektor javnih i državnih službi.
“Sindikati od javnih službi puno očekuju. Naša utrka s cijenom rada se već dvije godine smanjuje, unatoč svim povećanjima osnovice i materijalnih prava; objektivno sve manje i manje možemo kupiti za ono što radimo”, naglasio je.
“”Vlada je napravila nešto što se nikako ne smije napraviti. Kada se pogledaju sve vlade u periodu od 2001. do danas, uredba o koeficijentima je mijenjana 60 puta, a najviše puta ju je mijenjao aktualni premijer. Kada nešto mijenjate 60 puta, to znači da bazično niste nešto napravili dobro. Vlada je odlučila uvesti red i paradoks je da oni koji su najviše nereda uzrokovali, sada idu praviti red”, govori Stipić.
Uobičajeno je da se značajne reforme provode na početku političkog mandata, no u ovom slučaju svjedočimo donošenju takvog zakona i njegovoj primjeni sljedeće godine, koja je izborna godina.
Stipić smatra napregnutim to što u prvoj varijanti zakona piše da će se u roku od šest mjeseci donijeti uredbe.
“Posao predviđen šest mjeseci se svodi na jedan mjesec i posljedica toga može biti loše odrađen posao. Kako nema dovoljno vremenena, ja se pribojavam da će se preslikati dosadašnje stanje i svima zapravo povećati koeficijenti. To će sigurno umiriti dobar dio ljudi, ali kad imate ovakvu inflaciju, koliko god vi podigli plaću, nju će inflacija brzo obezvrijediti. Nezadovoljstvo i nepravda će biti tu”, objašnjava.
“Očekivanja sindikata bit će vezana uz rast troškova života. Mi već dvije godine gubimo tu bitku. Kada zbrojite kumulativnu inflaciju 2021. do 2023. to je nešto više od 20%, a sve što smo mi ostvarili je oko 10%. Prema tome, svatko vidi koliko se cijena našeg rada smanjila”, naglasio je.
Na pitanje što smatra pristojnom vladinom ponudom s obzirom na inflaciju, Stipić odgovara: “Ja bih očekivao da vlada svoj mandat završi tako da nas vrati, po cijeni rada, prije početka ove krize. Vi možete to ostvariti na više načina; u prvom redu povećati osnovicu i znatno povećati materijalna prava. Ja očekujem da će sindikati u ove pregovore doći spremni. Argumenti su na našoj strani. Nazvao sam zakon o plaćama zakonom opasnih namjera.”
Upitan zašto Zakon o plaćama naziva zakonom opasnih namjera, kazao je: “Barem četiri stvari u zakonu su vrlo problematične. Prvo je uloga poslodavca. Kad bi nama ovakav zakon prošao, onda bi se u javnim službama dogodila devedeseta godina. Poslodavac bi bio taj koji odlučuje o plaći radnika. Tu se referiram na sustav ocjenjivanja. Sustav ocjenjivanja radi tako da vas ocjenjuje ravnatelj. Možete se žaliti, ali povjerenstvu kojeg je osnovao ravnatelj, kome je poslovnik o radu donio ravnatelj. Tu je čak predviđeno da ravnatelj da otkaz radniku ukoliko radnik dobije najslabiju ocjenu.”
Osvrnuo se i na načine poticanja dobrih profesora da ostanu u školama.
“”Mi već sad u osnovnim i srednjim školama imamo sustav nagrađivanja najboljih, a to je napredovanje. Mi sada uvodimo jedan paralelni sustav ocjenjivanja i prepuštamo ga isključivo ravnatelju, što nije dobro. Tu bi trebali biti uključeni predstavnici radnika, pa i roditelji, koji dakako imaju spoznaje o radu nastavnika. Samo ocjenjivanje ovako kako je predviđeno, gdje dvadeset godina u kontinuitetu morate biti ocjenjeni najbolje kako biste dobili neku povišicu nije dobro”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!