Naša reporterka je u Petrinji razgovarala s ministrom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darkom Horvatom. Otkrio je da će od idućeg tjedna u pogonu biti aplikacija za prijavu štete od potresa, kao i to da će se 9. ožujka biti poznata ukupna šteta na području Sisačko-moslavačke županije.
“Danas smo objavili program mjera i na webu ministarstva. Svi su obrasci sad poznati, siguran sam da će se svi složiti da su maksimalno pojednostavljeni. Siguran sam da će od sljedećeg tjedna profunkcionirati i aplikacija e-obnova. Svi mogu tražiti pomoć službenika u nekoliko ureda i kroz nekoliko mobilnih timova te u novouređenem infocentru u Zagrebu koji će biti u pogonu vrlo skoro. Sve obrasce koji se mogu adekvatno popuniti, stanovnici 4 županije i Grada Zagreba mogu slati i poštom te doći fizički u ured u Petrinji koji funkcionira od ponedjeljka do petka. Imat ćemo takve urede i u Sisku i u Glini tijekom idućeg tjedna, a do ponedjeljka bi trebali već i mobilni timovi izlaziti na teren koji će pomagati, ispunjavati obrasce itd”, rekao je ministar Darko Horvat i dodao:
“Formirama su tri takva tima za područje grada Petrinje, Siska i Gline.”
U ponedjeljak se počinju zaprimati zahtjevi za obnovom. “Bit će nekoliko načina prijave”, ističe Horvat: “Reorganizacijom ministarstva imat ćemo sektor koji će raditi promptno na izdavanju odluka koje će se slati u Središji državni fond i onda će se ugovarati radovi.”
Komentirajući prioritete obnove rekao je: “Prvo moramo spriječiti prijetnju zdravlju i životima. U registru je 200-tinjak objekata koji se moraju srušiti, s tim smo polako počeli. Kad se to sruši, krećemo s ugovaranjem zamjenskih objekata.”
“Što se tiče objekata s crvenom naljepnicom, taj dio je definiran i taj kontingent objekata ćemo morati srušti. Kad se poruše svi koji prijete, neke crvene markice će postati žute. A za žute će se kroz podnošenje zahtjeva morati angažirati stručni timovi koji će donositi odluku u kakav nivo obnove se kreće ili se nekim istražnim radnjama mora doći do situacije da se ni žuti ne može popraviti, nego se mora srušiti”, dodao je.
Na pitanje kad ćemo znati konačne procjene štete, Horvat kaže: “Rok za drugu aplikaciju za fondove je 23. ožujka. 14 dana prije toga znat će se sveukupna procjena štete. Stručnih timova je 13 na terenu, više od 150 ljudi. Svaki tim ima voditelja, angažirani su stručnjaci Svjetske banke i neovisni eksperti.”
Zaključio je da će šteta u Sisačko-moslavačkoj županiji biti nešto manja nego u Zagrebu, a da će preliminarne procjene biti poznate sljedeći petak.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!