Hrvatska na crnoj ljestvici zemalja po broju femicida, a građani upiru prstom u jedno: “Svi smo mi krivi”

Vijesti 30. pro 202318:57 0 komentara

Jučerašnje dvostruko ubojstvo i samoubojstvo u Velikoj Gorici opet je zgrozilo Hrvatsku. Vlada je najavila zakonske promjene u kojima će se femicid tretirati kao zasebno kazneno djelo s težim kaznama, no od najave nije se promijenilo ništa pa ni to da Hrvatska na crnoj ljestvici država s najviše ubijenih žena po broju stanovnika ostaje u vrhu Europske unije.

Dvije žene, žrtve jučerašnjeg svirepog ubilačkog pohoda njihovog sina i supruga, čovjeka kojem su vjerovale i o kojem su ovisile, osma su i deveta žrtva femicida u Hrvatskoj ove godine. Za to je krivo cijelo društvo, misle građani.

“Jesu li žene dovoljno zaštićene u Hrvatskoj? Pa čini mi se da nisu. Tko je kriv za to? Ha…društvo.”

“Nisu uopće zaštićene. Po svemu ovome što vidim da se događa mislim da nisu zaštićene uopće. Tko je kriv za toliko femicida? Mislim naši zakoni koji nisu uredu.”

“Društvo, svi mi smo krivi. Meni se čini da pravosuđe općenito kod nas ne funkcionira dobro. Ne može se napad na bilo koga tretirati kao remećenje javnog reda i mira.”

Prema službenoj statistici u Hrvatskoj je u 2022. počinjeno 27 ubojstava. Od toga su čak 13 puta žrtve bile žene. U 12 slučajeva ubojica je bio član obitelji, supružnik ili bivši partner. To Hrvatsku svrstava na stravično treće mjesto po broju femicida na broj stanovnika u Europskoj uniji. Vlada je još u studenom najavila uvrštavanje femicida kao novog, zasebnog kaznenog djela.

“U odredbe zakona ulazi teško kazneno djelo ubojstva žene, femicid upravo to i jest. Dakle, bit će ta kategorija prepoznata u zakonu”, kaže ministar Marin Piletić.

Četrdeset dana i dvije ubijene žene kasnije, zakonske izmjene još nisu ni u saborskoj proceduri. Odvjetnica i članica inicijative “Spasi me”, Una Zečević Šeparović, koja i sama sudjeluje u radnoj skupini ne zna zašto ministarstvo kasni.

“Radna skupina čija sam članica je u zasjedanju, no još uvijek nije dat konačan prijedlog Vlade o promjenama koje bi onda išle na čitanje u Hrvatski Sabor. Ne znam zašto je zapelo, ali, nažalost još jedan, odnosno dva femicida ove godine pokazala su da su promjene nužne i to hitno”, kaže Zečević Šeparović.

Iz Piletićeva ministarstva kažu da je izrada zakona u ingerenciji ministarstva pravosuđa. A od tamo nam poručuju – zakon očekujte u siječnju.

“Izrada paketa zakonskih izmjena vezanih uz sprječavanje nasilja nad ženama i nasilja u obitelji je u završnoj fazi. Analizirani su svi prijedlozi prikupljeni tijekom postupka e-Savjetovanja te se u ovoj fazi zakonodavnog postupka predloženi propisi, uključujući i izmjene Kaznenog zakona kojim će se uvesti novo kazneno djelo tzv. femicid, nalaze u proceduri međuresornog usuglašavanja. Zakonske će izmjene u proceduru Vlade biti upućene u narednom razdoblju (tijekom siječnja)”, priopćili su.

Iz oporbe kažu – kasni se jer se ove teme guraju po strani. “Stalo je jedino i isključivo zato što su to gurnuli u drugi plan jer se bave jedino time da progone novinare da bi mogli sakriti istrage, da bi mogli sakriti korupciju i lopovluk”, smatra SDP-ov Mišel Jakšić.

Ženska mreža Hrvatske zatražila je od Vlade hitno usvajanje najavljenih zakonskih izmjena podsjećajući da su u svih devet ovogodišnjih slučajeva femicida ubojice bili muškarci. No, zakon je tek jedan segment zaštite žena u društvu smatra Rada Borić i zaziva sustavne promjene podsjećajući na slučaj HDZ-ovca, bivšeg ravnatelja županijskog Zavoda za socijalnu skrb u Požegi privedenog za obiteljsko nasilje.

“Kako će žene vjerovati da trebaju nešto prijaviti socijalnoj skrbi ako imamo ovaj novi slučaj iz Požege gdje imate čovjeka koji bi trebao biti zaštitni zid, štit takvim pojavama”, pita se Rada Borić.

64-godišnjak iz Velike Gorice dosad nije bio prijavljivan za nasilje u obitelji. No, svjedočanstva susjeda kažu da je i ranije pokazivao agresiju prema ubijenim ženama. Takvi znakovi se mogu prepoznati na vrijeme, tvrdi Zečević Šeparović.

“Naši stručnjaci u institucijama nisu uopće educirani o postojanju rodno uvjetovanog nasilja, a kamo li da bi bili educirani o situacijama koje najavljuju femicid. Uvijek su tu prisilna kontrola, koja još uvijek kao pojam nije prepoznata uopće. Žrtve često kada prijavljuju aktivnosti od nasilnika one su često proglašavane paranoičnima”, objašnjava.

Zakon i strože kažnjavanje femicida je nužno da bi se iskorijenila ta neprihvatljiva pojava za moderno društvo. No, kazne ne pomažu žrtvama. Zato je još važnija prevencija i edukacija jer svaki izgubljeni život je previše.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!