Hrvatska traži pravedniji način podjele cjepiva, piše u ponedjeljak Jutarnji list, navodeći da bi temelj trebao biti broj stanovnika, a ne tip cjepiva koje je zemlja kupila.
Hrvatska će tražiti od Europske komisije da se promijeni način podjele cjepiva zemljama EU, odnosno da ona bude temeljena isključivo na broju stanovnika, a ne da uključuje i količinu pojedinog cjepiva kojeg je neka zemlja kupila više ili manje.
Naime, upravo ta činjenica da su dva cjepiva, ono Pfizer/BioNTech i Moderne, prva odobrena u EU pa zemlje koje su kupile najviše tog cjepiva dobivaju u raspodjeli i najveće količine, kad se doda faktor stanovništva dovela je do nesrazmjera u cijepljenju u nekim zemljama odnosno neke su dobile višestruko veće količine u odnosu na broj stanovnika.
Ostale koje su se primjerice kao Hrvatska odlučile da najviše cjepiva (2,7 milijuna doza) kupe od AstraZeneca/Oxforda zakinute su jer osim što je to cjepivo tek nedavno dobilo odobrenje EMA-e najviše je podbacilo i u isporukama. Primjerice, umjesto 90 milijuna doza u prvom tromjesečju jedva će isporučiti 30 milijuna EU.
Prihvati li se ovaj hrvatski prijedlog, a sličan će vjerojatno biti i onaj ostalih pet zemalja koje su prije dva dana pisale predsjednici EK i predsjedniku Europskog vijeća, to bi značio da bez obzira na “ime” cjepiva svaka zemlja dobije količinu iz trenutačno dostupne kvote prema broju stanovnika.
Naime, dogovorena raspodjela cjepiva prije nego što se pojavilo i jedno očito se trebala promijeniti kad se shvatilo da bi se moglo dogoditi da dugo na tržištu neće biti više od dva proizvoda.
U slučaju da neka zemlja nije kupovala od tri ili četiri, već od samo jednog proizvođača, primjerice CureVaca koji još nema odobrenje EMA-e, moglo se dogoditi da danas, gotovo tri mjeseca od pojave cjepiva, nema u toj zemlji cijepljenog niti jednog čovjeka, donosi Jutarnji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare