Predstavnici Inicijative za uvođenje seksualnog obrazovanja u škole i nekoliko saborskih zastupnika pozvali su u petak na uvođenje sveobuhvatnog seksualanog odgoja i obrazovanja u škole istaknuvši kako je obrazovanje jedan od 'alata' za borbu protiv seksualnog nasilja.
Renata Ivanović iz te Inicijative je na konferenciji za novinare rekla da je njihovu peticiju za uvođenje sveobuhvatnog seksulanog odgoja i obrazovanja u škole u manje od dva tjedna potpisalo oko 12.500 ljudi.
“To su dovoljno jaki argumenti da su se vremena promijenila i da je nakon 30 godina red da se javna i obrazovna politika okrene prema tom pitanju te pokrenu postupci i koraci koji bi omogućili da što prije naša djeca i mladi dobiju obrazovanje iz područja ljudske seksualnosti jer je to jedino područje u koje se u školi ne obrađuje niti uče”.
Rekla je to Ivanović na Trgu sv. Marka prije početka tematske sjednice tri saborska odbora koja na temu “Što institucije mogu učiniti da bi spriječile spolno zlostavljanje?”.
Vezano uz tu sjednicu i slučajeve spolnog uznemiravanja na zagrebačkoj Akademiji dramskih umjetnosti (ADU), nekoliko drugih fakulteta i na HRT-u, kazala je da su im uputili pismo o potrebi uvođenja seksualnog obrazovanja u škole.
“Ljudska seksualnost je puno više od biologije”
Lana Bobić iz Platforme za reproduktivnu pravdu istaknula je kako je ljudska seksualnost puno više od biologije jer sadržava i snažnu psihološku komponentu te društveno-politički kontekst u kojem se ona promišlja.
Stoga su, poručila je, to znanja koja se moraju pružiti djeci ako ih se želi zaštititi od seksualnog nasilja ali i hiperseksualizacije kojoj su izloženi u konzumerističkom društvu.
Bobić je rekla i da je podržala peticiju jer seksualno obrazovanje ima ključnu ulogu u prevenciji seksualnog i rodno utemeljenog nasilja. Poručila je i, ukoliko stvarno želimo prevenirati nasilje, oda je ključ djecu i mlade obrazovati po tim pitanjima koja su u našem društvu, drži, još uvijek tabuizirana.
U ime inicijative saborskih zastupnica za jačanje zaštite žrtava seksualnog nasilja Marijana Puljak rekla je kako iz Hrvatskog sabora žele utjecati na promjene u sustavu kako bi se ojačala pravna i svaka druga zaštita žrtava nasilja.
Najavila je i da će od Ministarstva znanosti i obrazovanja tražiti znanstveno istraživanje koje bi trebalo pokazati koliko su djeca u osnovnim i srednjim školama prihvatila teme iz međupredmetne teme zdravlje koja se provodi u školama od 2018. godine.
“Do danas još nije napravljeno istraživanje koliko su djeca prihvatila ta znanja, na koji način učitelji i nastavnici provode tu međupredmetnu temu obzorom da nema posebnog predmeta i modula već se teme iz seksualnog obrazovanja uče kroz razni spektar predmeta”, kazala je.
Borić: Obrazovanje je jedan od alata za borbu protiv seksualnog nasilja
Rada Borić iz Zeleno-lijevog kluba rekla je da će na tematskoj sjednici govoriti i o tome što se dogodilo da su dobili više od 60 prijava sa sveučilišta i drugih institucija vezano uz seksualno nasilje i uznemiravanje nad ženama. Istaknula je i da je obrazovanje jedan od ‘alata’ za borbu protiv seksualnog nasilja podsjetivši kako godinama zagovara građanski odgoj, koji nikako da zaživi.
“Ako ne možemo imati posebno, cjelovito seksualno obrazovanje onda bar da je dijelom programa građanskog odgoja”, kazala je. Upozorila je i da brine to što se netko boji uvesti građanski odgoj u obrazovanje kako bi mladi postali odgovorni građani, razumjeli što je to demokracija, što su njihova prava među kojima su i da ne budu zlostavljani .
Borić je podsjetila i da je Vlada potpisala Istanbulsku konvenciju u kojoj se izrijekom spominje obaveza uvođenja obrazovanja koje bi čuvalo dostojanstvo žena i žrtve, govorilo o rodnim stereotipima i sl.
Uz to, u Saboru je 2018. donesen i Protokol o postupanju u slučajevima seksualnog nasilja koji se ne koristi. Upitala je i Vladu zašto već četiri godine nije donešen temeljni dokument – Nacionalna politika za ravnopravnost spolova.
Upozorila je i da podaci UN-a pokazuju da će jedna od tri žene žene tijekom svoga života doživjeti neku vrstu nasilja. Također, rekla je Borić, istraživanja pokazuju i da nema žene koja u životu nije prošla neku vrstu seksualnog uznemiravanja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!