Niti jedno otvoreno pitanje nisu zatvorili, ali se zato predsjednik Republike svojski trudi da u gotovo pravilnim razmacima otvara nova pitanja s predsjednikom Vlade. Posljednja u nizu stvari koju Milanović zamjera Plenkoviću je način na koji se Vlada postavlja prema pitanju Hrvata u BiH. Jesu li diskriminirani ili ne? Jesu li trebali, kad već nemaju svog predstavnika u Predsjedništvu, barem dobiti riječ konstitutivnost u zaključku Vijeća EU.
U posljednjih mjesec dana na popis nesuglasica premijer i predsjednik dodali su i neslaganje oko vanjske politike.
Zadnje, je li Hrvatska trebala prihvatiti zaključke Vijeća EU u kojima se spominje Dayton, no ne izrijekom i ono što on podrazumijeva – konstitutivnost sva tri naroda.
Zaključci govore o nužnosti provedbe presude Sejdić Finci te nužnog uklanjanja svih oblika nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu, što je za Vladu jasno i nedvojbeno.
Za predsjednika štetno po Hrvate u BiH.
“Ako nije želio ugroziti svoju osobnu briselsku karijeru, pitam ga – zašto nisi naložio Grlić Radmanu da stopira usvajanje tako beskorisnih, dapače, štetnih zaključaka? Ako mu je promaklo dok je bio u Sarajevu, podsjećam kako BiH ulazi u izbornu godinu, a Hrvati i dalje nemaju nikakva jamstva da ponovno neće biti izigrani. Zaključci Vijeća EU koje je olako podržao samo trasiraju put prema tome da ih opet izigraju”, poručio je Milanović.
Vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović kaže da se ni u dosadašnjim zaključcima konstitutivnost nije spominjala jer se podrazumijeva čim se spomene Dayton.
Predsjednik i premijer stavove bi trebali usuglasiti iza zatvorenih vrata, a javna prepucavanja štete posebno kod osjetljivih pitanja poput BiH, slažu se potpredsjednik Sabora Davorko Vidović i potpredsjednik Vlade Boris Milošević.
Nedostatak suradnje po pitanju na kojem bi prema Ustavu morali surađivati predstavlja ekonomski, politički I sigurnosni problem, upozorava Vidmarović.
Predsjednika i premijera to, čini se, ne brine, suradnja se ne čini realnom pa osim javnih suprostavljanja, već dugo se s mrtve točke ne miču ni na pitanjima o kojima zajendnički moraju odlučiti, primjerice koji će veleposlanici u prazne ambasade.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare