Kako izgleda radni dan obiteljskih liječnika u pandemiji?

Vijesti 24. sij 202218:22 > 18:26 2 komentara
čekaonica
N1 / Ilustracija

Hrvatska je došla do one faze koronakrize gdje se javnosti može reći imamo jednu dobro i jednu lošu vijesti. U ove dvije godine krize gdje su prevladavale loše vijesti, to je pozitivna promjena. Loša je vijest ta da i dalje imamo visok broj novozraženih.

Danas ih je bilo 1831 zaraženih koronavirusom, a umrle su 44 osobe. Loša je vijest i to da su pod ogromnim opterećenjem obiteljski liječnici. No, ona dobra se tiče ipak manjeg opterećenja bolničkog sustava. Iako broj umrlih to ne sugerira, za pretpostaviti je da bi on, zbog blažeg soja – omikrona, uskoro trebao krenuti opadati.

Kako izgleda radni dan onih koji u ovoj fazi pandemije rade pojačano provjerila je Ivana Kopčić.

Radno vrijeme tek je počelo, a liječnici su već zatrpani neodgovorenim porukama, mailovima, pozivima…

“Evo, ovo nam je u sustavu CEZIH-a, 54 poruke, mailove da vidimo, njih je nešto manje, 30, 40, oh, možda i 50… Ovo je takav sustav…”, govori liječnica obiteljske medicine Mirela Marković.

No, pravo prvenstva ipak imaju pacijenti u čekaonicama. Online zahtjevi morat će još malo pričekati.

U cijelom radnom vijeku, kaže nam medicinska sestra Milica Grgić, nikad nije vidjela ovakav pritisak na ambulante.

“Naručeno je 24 pacijenta, dakle, mi imamo 5 minuta za svakoga… Previše je, previše, ne znam uopće kako to, ovo su nadljudski napori”, govori ona.

Tijekom epidemije broj radnih zadataka zdravstvenog osoblja se povećao, a osim toga virus ne zaobilazi ni njih. Kad jedan mora na bolovanje, drugi uskače. I prima pacijente.

Redovne su i kontrole HZZO-a. Provjeravaju se bolovanja, ali i dolazak na posao zaposlenika. A tu sustav – baš i ne surađuje. CEZIH se zbog prevelike opterećenosti ruši, a mnoge ordinacije ga dijele. Zato jedan liječnik ne može početi raditi, dok se drugi ne odjavi.

“Ja radim od 13, a moja kolegica do 13.30, tih pola sata ja jednostavno mogu čekati, ne mogu početi raditi, tako je i njoj isto, uvijek se tih pola sata u smjeni preklapa”, objašnjava liječnica Mirela Marković.

BAT testiranja liječnici sada uglavnom odrađuju na kraju radnog vremena ili u pauzi. Kao doktor Jug, jedan od onih koji ima kakve-takve uvjete za to. I veliki interes pacijenata.

“Mi imamo specifičnu lokaciju što nama jako odgovara. Pacijenti mogu doći na prozor na testiranje. Prošli tjedan smo imali 63 testa, od toga je 50 bilo pozitivnih. Druge ordinacije to ne mogu”, govori liječnik Juraj Jug.

Jedna od zastrašujućih posljedica epidemije je sve manji broj preventivnih pregleda i posljedično, sve veći broj kasno otkrivenih bolesti.

“Među naših 130 dijabetičara, 50 posto ih ima zadnji nalaz 2019. godine, što je porazno. To moramo mijenjati, više od 90 posto pacijenata je nakon našeg poziva došlo vaditi krv. Tumorske bolesti su u porastu, bit će ih sve više, mi se trudimo to rješavati”, govori Jug.

Zato bi i voljeli da epidemija dođe pod kontrolu. Da se pacijentima mogu više posvetiti. Pomoći im i kad je moguće – bolest spriječiti. Ne s njima porazgovarati na 5 minuta. Preko prozora ili telefona.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare