Seizmolog objasnio zašto je potres u BiH napravio manje štete nego petrinjski

Vijesti 25. tra 202209:12 > 12:08
N1

Seizmolog Krešimir Kuk u Novom danu je govorio o tome što danas znamo o jakom potresu koji je u petak u 23:07 sati zatresao područje Hercegovine. Potres se osjetio diljem Dalmacije, ali i u ostatku Hrvatske te u Crnoj Gori, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu, Srbiji, Sloveniji.

Kuk je otkrio i koliko je naknadnih potresa zabilježeno od petka. “Imamo skoro 100 potresa magnituda iznad 2 prema Richteru i puno onih slabijih koji se još uvijek obrađuju. Možemo reći da je u protekla 24 sata bilo nešto mirnije nego u prethodnim danima. Imamo nekoliko epicentara potresa koji su se spuštali od Metkovića pa sve do Mljeta i podmorja.”

VEZANE VIJESTI

Kazao je da je sada uočena slabija seizmička aktivnost na jugu Hrvatske.

“Sad primjećujemo slabiju seizmičku aktivnost na našim južnim krajevima. Nakon jučerašnjeg potresa rano ujutro koji je bio najjači potres naknadne serije koji je imao magnitudu 5 i osjetio se jako na širem području, od tada možemo reći da aktivnost nije bila vrlo izražena”, reakao je Kuk.

Govoreći o tome koliko smo dobro opremljeni na jugu, Kuk kaže da smo u postupku postavljanja određenih instrumenata koje smo dobili nakon petrinjskog potresa.

“Potres u BiH slabiji od petrinjskog, izazvao i manje štete”

Seizmolog je usporedio petrinjski potres s ovim u BiH u smislu oslobođene energije i štete.

“Po snazi i količini oslobođene energije, oni su vrlo slični, iako je ovaj potres bio nešto slabiji. On je oslodio oko 1,4 puta manje energije od onog petrinjskog”, kazao je seizmolog.

Iako je i potres u BiH odnio žrtvu i izazvao određenu štetu, Kuk ističe da je ovaj potres izazvao manje štete nego onaj petrinjski, a glavni razlog za to jest u karakteristikama tla.

VEZANE VIJESTI

“Štetu su bile dosta manje nego na širem petrinjskom području. Uzroke tome treba najviše tražiti u lokalnom tlu”, rekao je.

“Trenutno je seizmička aktivnost sjeverno i sjeverozapadno od Dubrovnika, a u ovih posljednjih nekoliko dana na užem dubrovačkom području nije bilo potresa, svega jedan ili dva manjih magnituda”, dodao je.

Istaknuo je da su u posljednja dva dana zabilježeni samo slabiji potresi, ali da nije moguće prognozirati kako se će se epicentri širiti.

“Ne postoje aplikacije niti načini da se potres predvidi”

Kuk također ističe da ne postoje nikakve aplikacije koje mogu unaprijed detektirati potres, odnosno koje mogu predvidjeti potres.

“Najprije valja reći da ne postoje aplikacije niti načini da se potres predvidi. Sve što je moguće učiniti je da neposredno nakon potresa što prije se može ta informacija plasirati. Dakle, unaprijed nije moguće ni na koji način navijestiti da će potres biti”, rekao je Kuk pa dodao:

“Ono što smo ovih dana primijetili je ta Googleova aplikacija koja radi na principu masovnih informacija koje se vrlo brzo šire današnjom tehnologijom. To nije pravi sustav za rano upozoravanje od potresa, on se temelji na pravim instrumentima koji sa sigurnošću mogu detektirati potrese i onda dalje obavijestiti područja gdje će se taj potres osjetiti.”

Razoran potres u BiH otkrio je široj javnosti vrlo korisnu značajku koju imaju pametni telefoni na sustavu Android – upozorenje na potrese koje nekoliko sekundi prije samog udara upozorava korisnika na opasnost. Seizmolog je objasnio o čemu je zapravo riječ.

“Ovo je jedna eksperimentalna faza nečega što se temelji na masovnom odazivu mobitela kojih je puno i vrlo brzo prenose informaciju. Mobitel, ako može reagirati i detektirati trešnju, ne može odrediti je li ona od potresa, ali ako je na nekom područuju jači potres, onda će dakako veliki broj mobitela reagirati na tu trešnju. Onda tu informaciju današnje mreže mogu vrlo brzo prenijeti”, pojasnio je seizmolog pa nastavio:

“To je ono što je sad bilo primijećeno, da se par sekundi pa i desetak sekundi prije nailaska seizmičkih valova, informacije mobitela komunikacijskim mrežama putuju puno brže od valova potresa i to je objašnjenje zašto se to moglo dobiti par sekundi prije nailaska valova potresa odnosno trešnje.”

Dodaje da “do nekih 100-injak kilometara, možemo računati da do nailaska jačih valova koji će jače zatresti imamo preko 10-ak sekundi”. Ipak, ističe da to nije pouzdan sustav i da se na to ne možemo uvijek osloniti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.