Gost u Studiju uživo N1 televizije bio je rektor Sveučilištu u Zagrebu Stjepan Lakušića koji je kao dekan građevine sa stručnog stajališta govorio obnovi.
“Kao dekan fakulteta bio sam uključen u sve procese, tako i one donošenja zakonskih okvira i nekoliko puta sam rekao i nekoliko sam puta govorio da je onaj prvi zakonski okvir koji je bio predložen u travnju 2020 godine pokazao se kao najbolji prijedlog”, kaže rektor Lakušić i objašnjava: “Kratak, jasan, imao je u sebi sve ono što je bilo potrebno da se izbjegne ono što je danas najveća prepreka svih proces, a to je javna nabava svih procedura koje se moraju ispoštovati”.
Dodaje kako se na tim javnim nabavam potroši više vremena nego na svemu što inženjeri rade koji trebaju nešto konkretno u sustavu.”To je izmorilo sve u sustavu”, kaže, “i sad se više nikome neda davati prijedloge za poboljšanje sustava”.
“Mi smo sami sebi stvorili toliko prepreka da se iz tih prepreka ne možemo izvući”, kaže rektor Lakušić. Dodaje kako je kako se ta borba s vjetrenjačama trebala odmah u startu prekinuti.
Govorio je i o kontejnerskim naseljima.
“Radi se o ljudima koji su došli iz ruralnih sredina, iz standarnih kuća i ne može mi nitko reći da nitko nije mogao te kuće kreirati ili izgraditi nove u njihovim područjima kako je to bilo planirano u startu”, kaže rektor.
Podsjetio je kako se na početku išlo s predgotovoljnim kućama i kućama za izgradnju no kako su problem bili pravno imovinski odnosi koji u tim ruralnim sredinama uopće nisu sređeni. “Dok se taj dio eliminirao i onda eliminirao i kroz programe mjera , prošla je godinu dana. Kad se to sredilo, onda se izabrao jedan tip kuća, pa je bio problem zašto baš taj tip kuće, pa se pozivalo i druge da daju svoje prijedloge. Pa se nastavilo s ovim, a rezultat je ovaj mali broj kuća koji su u početnoj fazi realizacije.
Na pitanje je li se moglo skratiti postupak, rektor ističe kako se u slučaju elementarnih nepogoda poput potresa, proces javne nabave i žalbi morao skratit. “Sada imate natječaje koji mogu trajati do šest mjeseci zbog žalbi, na najmanje moguće primjedbe, na koje DKOM (Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave) odgovara nakon 25 dana”, smatra rektor koji kaže kako se sustav trebao organizirati kao da je ratno stanje.
Dodao je i da su i konzervator trebali napraviti iskorak i ubrzati procese koje imaju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!