Nakon rabljenih tramvaja ZET nabavlja i rabljene autobuse, evo detalja

Vijesti 09. sij 202407:54 0 komentara
Sanjin Strukic/PIXSELL/ilustracija

I dok je već tjednima u fokusu zagrebačkog gradskog prijevoza jedan polovni njemački tramvaj koji je krajem godine stigao iz Augsburga, manje se priča o stanju u autobusnom dijelu voznog parka ZET-a. A ono je prema izjavama vozača, ali i mehaničara – loše. Neki autobusi su stari petnaestak godina, a prešli su i do milijun i pol kilometara.

Stanje je donekle ublažila nabava stotinjak novih autobusa prošle godine, ali to je tek kap u moru budući da autobusi svakodnevno ostaju u kvaru. Stoga u ZET-u se već početkom godine planira krenuti u nabavu čak 130 autobusa, piše Večernji.hr.

“Time će se pokrenuti jedan od najznačajnijih projekata što se tiče javnog prijevoza u Zagrebu, a riječ je o procesu dekarbonizacije. Planira se nabaviti do 100 autobusa na alternativni pogon, a što će pratiti i izgradnja potrebne infrastrukture. Nabava će se financirati iz EU fondova pa je potrebno pričekati poziv resornog ministarstva”, pojašnjavaju u ZET-u.

Iz Ministarstva prometa su potvrdili da će poziv biti raspisan početkom 2024. Do dolaska električnih ili autobusa na vodik bit će potrebno oko dvije godine, dakle oni bi na ulice mogli početkom 2026.

“Kako bismo u međuvremenu osigurali održivost voznog reda poglavito na najopterećenijim autobusnim linijama, u proračunu za ovu godinu osigurano je šest milijuna eura za nabavu tridesetak rabljenih, većinom zglobnih autobusa”, navode u ZET-u i dodaju da će rabljeni autobusi stići do ljeta. Napominju i a je to praksa za koju se odlučuju brojni drugi gradovi, pa navode i primjer Splita koji također kupuje rabljene autobuse za poboljšanje voznog reda.

Tim se vozilima namjerava proširiti vozni park, ali i zamijeniti dio najstarijih vozila. Osim toga, početkom godine pojavila se i informacija da će 56 plinskih autobusa biti povučeno iz prometa jer im istječe atest. ZET je to demantirao dodavši kako se rashodovati 10 vozila koja su u lošem stanju, a za ostale će se procijeniti isplativost ulaganja i atestiranja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!