Da će se teško napraviti pravi koraci u poboljšanju odnosa Hrvatske i Srbije, vidi se već na prvoj prepreci - obilježavanju 28. obljetnice akcije Bljesak.
I dok je hrvatski državni vrh slavio oslobođenje okupiranog teritorija, iz Srbije poruka o etničkom čišćenju Srba iz Zapadne Slavonije. Ipak, nedjeljni susret srpske premijerke i hrvatskog premijera rezultirat će kontraposjetom. Andrej Plenković će prvo u hrvatsku kuću u Subotici.
“Ideja je da koncem lipnja posjetimo Suboticu i da se otvori ta kuća. A onda ćemo u tom kontekstu gledati da otvorimo bilateralne odnose s vlastima u Srbiji”, najavio je premijer Plenković.
U Vladi poručuju da će doći do susreta s premijerkom Brnabić u Beogradu, a radi se i na dogovoru da dođe do susreta s predsjednikom Aleksandrom Vučićem. Plenković kaže da je otvorio sve teme sa srpskom premijerkom.
“Ja sam vrlo jasno rekao da svaki povišeni ton, svaki incident pogoršava naše odnose ne na par dana nego na par godina”, kazao je predsjednik hrvatske Vlade.
Nakon godina katastrofalnih odnosa prvi pomak dogodio se na božićnom prijemu SNV-a. Tada je u Zagreb stigao srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić. Ali učinjeno i izrečeno sa srpske strane se ne zaboravlja.
“Nismo zaboravili. Pamtimo i jako dobro znamo što se događalo od 90-ih naovamo. Znamo tko je bio agresor, međutim, isto tako znamo da smo pobijedili u ratu i ostvarili sve svoje strateške ciljeve. S tih pozicija razgovaramo sa Srbijom. A Srbija je daleko od ostvarenja svojih strateških ciljeva”, poručuje predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.
Oporba podijeljena, Milanović poručuje: E, dosta je više!
Može li dolazak Ane Brnabić u Zagreb poboljšati odnose, komentira se i u oporbi. Ali stavovi se razlikuju ovisno o tome koga se pita.
“Do prije godinu dana ta ista žena je izjavila da je Hrvatska etnički očišćena država. Tu ženu primiti na takvom nivou i klanjati joj se?”, komentirao je u nedjelju Stipo Mlinarić Ćipe.
SDP-ova potpredsjednica Sabora Sabina Glasovac poručuje pak: “Mislim da bi trebalo biti ako ne iskrenosti, onda težnje da živimo u boljem društvu. I tu Hrvatska treba biti predvodnica regije.”
Ali da bi se nešto istinski promijenilo, treba mijenjati temelje politike u Srbiji, smatra predsjednik Milanović.
“Brnabić je glasnogovornica, kurir gospodina Vučića, ona nije kreator. Oni i dalje lupetaju o etničkom čišćenju u Hrvatskoj, genocidu – e, dosta više”, oštro je na ovu temu poručio predsjednik Republike Zoran Milanović.
Da će dva susjeda teško reći dosta zavadi zbog Domovinskog rata, pokazuje i današnji događaji. Hrvatski državni vrh slavio je 28. obljetnicu oslobođenja 600 četvornih kilometara okupirane Zapadne Slavonije u akciji Bljesak, dok su istovremeno iskrile poruke iz Beograda i Banja Luke, koji su se sjećali žrtava Bljeska.
“Prvi maj svi pamtimo, i mi ovdje koji smo dočekivali kolone traktora i vozila”, poručio je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Miodrag Linta, predsjednik saveza Srba iz regije, kazao je da operacija Bljesak “predstavlja završni čin etničkog čišćenja srpskog naroda iz Zapadne Slavonije”.
Hrvatska se naslušala izjava o etničkom čišćenju Srba. Sada je pitanje mogu li oni najodgovorniji za vođenje susjedne zemlje s njima prestati ili će se i na 29. godišnjicu oslobodilačke akcije o povijesnim neistinama raspravljati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare