Picula: Hrvatska mora biti najzainteresiranija članica EU za prosperitet BiH

Vijesti 13. pro 202117:47 > 20:38 1 komentar
N1, Ilustracija

Europarlamentarac Tonino Picula gostovao je u Newsroomu.

Govorio je o nestabilnostima u BiH:

“Svakako da smo zabrinuti, mi smo upravo ovdje u Strasbourgu u posljednih mjesec i pol dana dva puta intervenirali upozoravajući europske insitucije na situacije u BiH koje izlaze iz onog okvira kako je EU navikla da stvari ne funkcioniraju u BiH. Pri tome mislim na sve provokativnije poteze Milorada Dodika. Tražili smo da EU i sve njezine institucije počnu vrlo ozbiljno razmatrati određene aktivnosti kako ne bi bili iznenađeni eventualnom eskalacijom krize u BiH. Naravno da nema nikakve neizvjesnosti kada analiziramo ponašanje Milorada Dodika, on će nastaviti sa svojom politikom, no izvor neizvjesnosti je kako će međunarodna zajednica reagirati na ono s čime je Dodik suočava. Evo prave prilike tzv. geopolitičkoj komisji da intervenira u prostoru koji graniči s EU”, rekao je na početku.

“Hrvatska bi trebala dati svoju pomoć”

Dodaje i kako u Hrvatskoj, očito, postoji više percepcija stanja u BiH:

“Ja se nadam da je to prije svega rezutat untarnjepolitičkog rivaliteta u RH, a ne neka vrsta shizofrenog pogleda na BiH jer to bi doista bilo štetno za RH, koja mora biti itekako zainteresirana, najzaintereirania od svih članica da BiH prosperira, odnosno da savladava sve prepreke. Sada se radi o održivosti kao zemlji i tu bi Hrvatska zaista trebala dati svoju pomoć i biti spremna”, veli o dodaje;

“Ja bih za početak bio zadovoljan da različita retorika, koja se može čuti u Hrvatskoj, ne pogoršava odnose u BiH. Naš strateški cilj mora biti jedistvena BiH, ali BiH koja poštuje prije svega svoj Ustav, to je država dva enetiteta, i tri konstitutivna naroda i u kojoj se svi moraju osjećati sigurno”.

Govorio je i o otencijalnom ulasku BiH u EU:

“Budimo realni, 26 godina nakon Daytonskog sporazuma nitko nije vjerovao da će takav sustav biti moguće održati u trenutku laska BiH u EU. To je bio sustav koji je zaustavio rat, no kako BiH pristupa EU, on je nametnuo određena ograničenja zemlji. Pravo je pitanje kako doći do određenih promjena u BiH, ne bi bilo dobro da se BiH još jednom nameče cijeli paket ustavnih promjena izvan BiH. Daytonske institucije pokazuju da ne mogu rješavati probleme u BiH.

Jedan od razloga zašto imamo lošu, napetu situaciju ne samo u BiH, nego u gotovo sim zemljama Balkana je i to apstiniranje institucija EU od nastavka proširenja EU. Nikome nije stalo do priključenja zemalja zapadnog Balkana. Nije tu samo riječ o BiH, i Crna gora je već godinu dana u stanju nestabilnosti”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare