Picula: Pozivam predsjednika i premijera da sukobe ne šire na vanjsku politiku

Vijesti 29. sij 202213:57 > 14:09 1 komentar
N1, Ilustracija

Dok se zvecka oružjem traju i pregovori i razgovori na više razina, u nedjelju u Ukrajinu ide izaslanstvo Odbora za vanjske poslove EP-a, među njima i eurozastupnik Tonino Picula kojemu su Socijalisti i demokrati potvrdili novi mandat koordinatora i glasnogovornika za vanjske poslove. Iz Bruxellesa se javio za Novi dan.

Na pitanje koji je cilj i plan puta izaslanstva Europskog parlamenta u Ukrajini, odgovara:

“Podrška Ukrajini i u ovoj trenutnoj krizi. EP čvrsto i dosljedno podržava ukrajinsku neovisnost, njezin suverenitet i terirotjalni integritet. Ukrajina je naš dugoročni strateški savjetnik, dio je istočnog partnerstva, a naši odnosi su intenzivni. Prioriteti su deeskalacija krize i pojačavanje diplomatskog angažmana. Neće se prihvatiti bilo kakvi jednostrani zahtjevi koji nastoje razgraditi europsku sigurnosnu arhitekturu. EP u potpunosti stoji iza dosadašnjih mjera potpora Ukrajinu. Treba jačati i vlastitu sposobrnost EU da brzo riješava ovakve krize”.

Hrvatskoj treba veća usuglašenost političkog vrha

Upitan je li bilo interesa kolega u EP-u oko izjava predsjednika Milanovića o Ukrajini Picula kaže:

“Interesa za te izjave bilo je svakako u Europskom parlamentu. Zvale su me mnoge kolege i raspitivali se, tražili objašnjenja. To još nije predmet bilo kakvih službenih razgovora u EP-u. No, ja taj istup čitam kao sučeljavanje na unutarnjoj političkoj sceni. Mislim da su premijer i predsjednik već toliko u sukobu tako da su sad svetost izgubile neke teme, u kojima bi trebalo čuvati minumum državnog jedinstva, a to je svakako vanjska politika. Protiv sam politike koja dovodi u pitanje vjerodostojnost Hrvatske kao članice EU i NATO-a a svako odstupanje ugrožava takvu vjerodostojnost. Smatram i da premijer Plenković ugrožava kredibilitet Hrvatske, prije svega toleriranjem korupcije u vlastitim redovima. Mogu pozvati predsjednika i premijera da svoje sukobe ne šire na vanjsku politiku i ovu epizodu treba što prije zaključiti. Hrvatskoj treba veća usuglašenost političkog vrha zbog njezinog međunarodnog kredibiliteta”.

Komentirao je i može li se kriza oko Ukrajine riješiti diplomatski putem.

Svaki sukob se može i mora rješavati diplomatskim putem. Bolje zveckati beštekom na diplomatskim večerama nego na granicama. Pozdravljam ponovno sazivanje razgovora na razini savjetnika u tzv. normadijskom formatu koji su se dogodili u Parizu ovog tjedna, ali i svaki drugi dijalog koji ima namjeru izbjegavanje rata. Mislim da ulazimo lagano u fazu kad će prioritet u rješavanju konflikta dobiti diplomati.

Današnji svijet je toliko naoružan da bi prilikom rata stradali svi i nema tog motiva koji bi se isplatio. Treba podsjetiti da je EU i nastala kao mirovni projekt u cjelokupnoj europskoj povijesti. Pomirenje i suradnja su dogovoreni, a odnosi su regulirani brojnim sporazumima. No EU ne djeluje u vakuumu i svijet se u posljednje vrijeme promijenio i krize su evidentno prisutne na 15 000 km vanjskih granica EU. Mislim da je ukrajinska kriza i ozbiljan poziv za buđenje. EU je okružena nekom vrstom vatrenog prstena. Geopolitičke prilike imaju velik utjecaj”, rekao je Picula. 

Neće biti laka ni brza tranzicija u slučaju energetske krize

Misli li da će doći do krize s isporukom ruskog plina?

“Problemi s opskrbom plina su tu i utječu na gospodarsku aktivnost. Neki poslovni modeli su podbacili, tu je i smanjena opskrba iz Rusije, tu Amerika vidi svoj interes. EU i SAD su dogovorili daljnju suradnju. Ozbiljni su problemi i u sustavu transporta. Ne čini se da će tranzicija biti brza i laka. Neće biti lako i brzo prijeći u slučaju energetske krize kroz tranziciju drugog načina opskrbe energijom. Možda je ova kriza dodatni poticaj da se ide brže u smjeru zelene tranzicije na koju se obvezala. Fosilna goriva su i dalje dominantna na tržištu”, kaže Picula.

Na pitanje očekujete li da će se postići neki sporazum za izbornu reformu u BIH na pregovorima u Neumu Picula, kaže:

“Ušli smo u godinu kad se u BIH trebaju održati izbori. Zbog izbornog zakona kronične su krize u BIH. Mnogi Hrvatski se osjećaju zakinutima. Međunarodna zajednica ulaže napore. Treba biti umjereni optimist oko promjene postojećeg sustava. Politički efekti izbora nisu dosad unaprijeđivali opću klimu u BIH. Najveća opasnost je spajanje kroničnih kriza uoči izbora. Treba spriječiti konflikt”, mišljenja je Picula.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare