Adolf Cvanciger iz sisačke Obrtničke komore gostovao je u Novom danu te je govorio o ogromnim računim aza struju koju su tamošnji obrtnici dobili.
Kaže kako su računi veći i za do 300%
“Bili su između 38.000 i 40.000 kuna, a novi račun je sada između 120.000 i 125.000 kuna, to je povećanje veće od 300%. Takvo povećanje, uz ovakav rast cijena i sa svim fiksnim troškoviam koje obrtnici plaćaju na mjesečnoj bazi to donosi takav negativan efekt da ljudi razmišljaju da zatvore obrte i zaposlenike pošalju na biro”, rekao je.
Ističe i kako s HEP-om imaju dugotrajan poslovni odnos s kojim su dosad bili zadovoljni.
“Mi smo po sporazumu konzumirali struju po povoljnijim uvjetima za naše članove, ali u trenutku svih silnih povećanja cijena i kroz taj sustav dogovora imamo cijenu električne energije koja je višestruko skuplja i ne možemo snositi taj trošak. Jedina alternativa je da taj trošak prebacimo na naše krajnje korisnike, a to znači, recimo, da bi štruca kruha išla sa 7 na 17 kuna”, veli.
Rekao je i da će održati krizni sastanak kako bi dogovorili prijedloge s kojim će ići prema Vladi. Nadaju se i da će blada ponuditineki input kako bi došli do rješenja.
“U ovom trenutku vrijeme protiv nas i svakog dana mi trošimo tu skupu struju koja će nam na koncu doći na naplatu i mi ne vidimo izlaz”, kaže.
Dodao je i kako je svim poduzetnicima u Hrvatskoj teško, ali da su oni s Banije u još težoj situaciji, što zbog potresa i pandemije, a što zbog činjenice da su i prije svega toga kaskali za ostatkom zemlje.
“Reagirali smo na svim mogućim adresama. Ova poskupljenja su u nekom vidu bila i najavljena, ali cijenu električne energije regulira tržište, a u ovom trenutku i neki drugi distributeri ne izlaze s cijenom električne energije nego je samo u sustavu HEP-a dostupna informacija, odnosno ugovori koji su ponuđeni našim članovima da potpišu ili ne.
Tržište trenutno ne funkcionira jer se drugi distributeri ne oglašavaju o cijenama i sve je prepušteno HEP-u. U zadnja tri mjeseca, tri su bile različite cijene i onima kojima su ugovori istekli u 2., 3., 4. mjesecu povoljnije je nego onima kojima su istekli u 4., 5. mjesecu ili će tek sad isteći. Napominjem i da građanstvo ima bolju cijenu i to je isto jedan aspekt na koji bi se moglo utjecati”, zaključuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram