Posebni savjetnik predsjednika za energiju i klimu, Julije Domac, gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao povećanje cijena energenata.
“S jedne strane je ratno stanje, s druge strane opskrba energentima se nastavlja, Venezuela se vraća u priču, dakle preslaguje se priča, zanimljivo je to gledati. Energenata ima, ali cijene su visoke”, rekao je Domac.
Istaknuo je da je plin i dalje razlog za zabrinutost te da su pojedini veliki distributeri plina rekli da u sljedeća dva tjedna neće uopće davati ponude za ugovore dok ne vide kako će se situacija razviti. “Cijena plina je nešto što nas puno više treba zabrinjavati od cijena nafte. Eskalacija može opet nastupiti, teško je i nitko ne može reći što očekivati”, rekao je Domac.
Značajan dio građana grije se na Toplinarstvo, a tu nije dovoljno učinjeno, rekao je posebni predsjednikov savjetnik.
“U kratkoročnim mjerama imamo još dosta dobre aktivnosti Vlade, ali nemamo dugoročnu strategiju i sada se pokazuje da ad hoc reagiramo na stanje na tržištu. Uvozimo derivate i u startu smo osuđeni na skupa goriva”, rekao je Domac, dodavši da si jedna ozbiljna država ne može dozvoliti da ostane bez rafinerije te da se nada da će ona u Rijeci uskoro početi s radom.
“Proizvodnja i plina i nafte mogla bi biti veća, ali se godinama zapuštaju ulaganja u taj sektor. Mi utječemo na cijenu električne energije, i to se u ovim situacijama pokazuje jako korisno”, rekao je Domac, dodavši da je sada vidljivo koliko je korisno što je HEP u vlasništvu države.
Istaknuo je i da će se priča o obnovljivim izvorima energije morati dodatno intenzivirati.
Što se tiče plana Europske unije da do kraja godine za dvije trećine smanje ovisnost o ruskim energentima, Domac je rekao da je to izvedivo, ali da je pitanje po kojoj cijeni. “Globalno pucamo na iste izvore, cijena će nužno ići gore. Možda je to nužna katarza kroz koju moramo proći, jer godinama stručnjaci upozoravaju da je ta ovisnost o ruskom plinu opasna i toksična”, rekao je Domac.
“Mi govorimo o desetljećima situacija kada smo gledali bivše njemačke kancelare u upravama ruskih naftnih kompanija, austrijske ministre, Europa je zaražena tim negativnim utjecajem i teško se toga osloboditi, međutim, smanjenje od dvije trećine dosta je ozbiljan i ambiciozan plan”, dodao je.
Međutim, štedjeti mogu i građani sami.
“Jedan stupanj ako smanjite temperaturu u stanu, to je 7-8 posto potrošnje plina manje”, rekao je Domac.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!