Bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić gostovala je u N1 Studijiu uživo gdje je komentirala važnost posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Hrvatskoj, ali i općenito vanjsku politiku.
“Lijep je znak da su obojica obilježili Dan borbe protiv nasilja nad ženama“, rekla je Vesna Pusić komentirajući jutrošnje obraćanje Macrona i predsjednika RH Zorana Milanovića te dodala:
“Macron je, koliko sam čula u obraćanju, spomenuo sve stvari koje su za Hrvatsku važne, za koje bi Hrvatska trebala upotrijebiti diplomatski kapital koji je kupila velikim ulogom i kupnjom borbenih aviona. Diplomatski je nama važna promjena francuskog stava prema budućnosti šest država Zapadnog Balkana i njihovog članstva u EU. To će ići postepeno, ali sad velikim dijelom zahvaljujući Macronu je zaustavljeno – pregovori Sjeverne Makedonije i Albanije je zaustavljen na njegovu intervenciju i to je izazvalo prilične potrese. Za Hrvatsku je to neobično važno pogotovo u uvjetima prijetnje još jedne ili trajne obzirom na klimatske promjene i ostale okolnosti izbjegličke krize. S tog stajališta je za Hrvatsku važno micati granice EU prema istoku i da istočni susjedi uđu u taj proces.”
O ulasku u Eurozonu i Schengen kaže: “Za euro nas nitko neće sprečavati, to nije neko pitanje. Schengen je političko pitanje, osim ispunjenja uvjeta, dolaskom nove njemačke vlade to je zanimljiva tema jer Hrvatska ima problema na istočnim granicama i s nehumanim postupanjem s migrantima i izbjeglicama, tu je bilo puno sumnji i kritika, nova njemačka koalicija je najavila nešto što je za nas jedini spas – suvisla zajednička europska politika azila i politika postupanja na granicama koja ne dozvoljava više ovaj pushback. Važno je da imamo mehanizme za ulazak u Schengen, Francusku podršku ćemo imati.”
“Zapadni Balkan je jedino područje na kojem Hrvatska može igrati značajniju vanjskopoličitku europsku ulogu, veću nego što je ona sama. Nadam se da će shvatiti da je to stvaran ozbiljan posao s ozbiljnim interesima Hrvatske”, dodala je.
Govoreći o odnosu sa Srbijom rekla je: “Zbog zastoja u procesu ni Srbija ni Crna Gora nisu već nekoliko godina otvorile nijedno poglavlje, zbog toga je važno pokazati da se stvari miču s mjesta u svim zemljama regije da bi se poslala poruka i javnom mnijenju. Što se Srbije tiče, mislim da je i naš i njihov interes dosezanje nekih prosječnih europskih standarda. Nije to bog zna što, ali barem u nekom institucionalnom funkcioniranju i pomicanje prema članstvu, to će promijeniti srpsku politiku kao što je promijenilo i našu.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare