Hrvatska na ljestvici digitalne konkurentnosti ne stoji najbolje, ove godine je pri samom dnu. IT stručnjak Marko Rakar komentirao je ovaj poražavajući rezultat u N1 Studiju uživo.
“Svi su ispred nas, mi smo doslovno na dnu ljestvice. Nije stvar da smo kliznuli u odnosu na prošlu godinu, nego kližemo proteklih pet godina. Naš rezultat ne samo da se ne poboljšava, mi ga ne uspijevamo zadržati, on pada dok ostatak svijeta napreduje”, govori.
“52 indikatora su odabrana za mjerenje, dvije trećine su matematički izračunati, u smislu da se uzimaju statistički podaci koji su dostupni, i onda se inkorporiraju. Svega trećina je donekle subjektivna. Ne možemo reći da je netko namještao podatke kad su to podaci koje smo mi sami prijavili”, govori Rakar o indeksu dodajući da su tri temeljna faktora koja čine indeks: Obrazovanje, pitanje tehonologije i spremnost na prilagođavanje.
“Ako gledamo taj indeks i znamo da smo gotovo zadnji na svjetskoj ljestvici. Osobito je zabrinjavajuće kad gledamo ono u čemu smo jaki, to su telekomunikacijske usluge i dostupnost građanima, a da to maknemo, potonuli bismo na dno”, kaže Rakar.
“Država je učinila malo ili ništa da bi digitalizirala procese”, dodaje.
“Država koja bi trebala biti motor industrije to ne čini. I ona e-rješenja u koja se investira se pokazuju kao troškovni centri”, kaže podsjećajući na pravosudni rasplet nabave softvera u nekim institucijama.
Treba dovesti ljude s vizijom
“Država bi morala voditi svojim primjerom, a to se ne događa jer ljudi koji upravljaju procesima sami ne razumiju iste te procese i nemaju viziju kud bi IT procesi trebali ići.”, kaže.
Na pitanje što bi se moralo promijeniti da se dogodi neki ozbiljan iskorak, Rakar kaže da bi se najprije trebale napraviti kadrovske promjene. “Treba dovesti ljude koji imaju viziju, kreativnost i razumiju to. Mi te ljude nemamo i ne vidimo da se država bavi time”, kaže.
On smatra i da su veliki gradovi po ovom pitanju bolji od manjih sredina. “Lokalna vlast je jedna od najgore ocijenjenih kategorija u ovom indeksu. Naši gradovi, općine, županije, imaju mnogo prostora za nadoknaditi i priliku da relativno brzo postignu neki uspjeh”, kaže.
“Naši političari rade ono što znaju, a ne znaju puno. PR odjeli su idelano mjesto gdje se mogu smjestiti podobni stranački ljudi, zaslužni građana koji su im pomogli, ali oni ne podižu kvalitetu života”, kaže.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare