Saborski zastupnici upozorili na problem vršnjačkog nasilja: Djeci treba potpora

Vijesti 24. velj 202112:47 > 12:59 0 komentara
Zeljko Lukunic/PIXSELL

U povodu Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se svake godine obilježava posljednje srijede u veljači, saborski zastupnici upozorili su na kontinuirani porast tog nasilja, posebice u virtualnom svijetu te su istaknuli važnost edukacije i prevencije.

Vršnjačko nasilje sve se više širi u virtualnu sferu, upozorio je u slobodnom govoru u Saboru Veljko Kajtazi (Klub zastupnika nacionalnih manjina) naglasivši potrebu edukacije o sigurnosti na internetu.

„Mržnja i vrijeđanje putem ekrana nije ništa manje bolna za žrtve, djeca se sve više susreću s maltretiranjem na internetu, prijetnjama i zloupotrebama”, kazao je Kajtazi.

I Ermina Lekaj Prljaskaj (Klub zastupnika HNS i nezavisnih zastupnika) ukazala je na povećano nasilje na internetu.

„Za prevenciju nužna je edukacija na svim društvenim razinama”, kazala je Lekaj Prljaskaj i poručila da se o nasilju ne smije šutjeti.

Mlinarić: HDZ i SDSS generatori nasilja u Slavoniji

Stipo Mlinarić (Klub zastupnika Domovinskog pokreta) istaknuo je da se djeca ne mogu sama suprotstaviti nasilju već im je potrebna potpora roditelja, stručnjaka i nastavnika koji trebaju pokazati razumijevanje i strogo osuditi svako nasilje.

Ustvrdio je i kako su u Slavoniji generatori nasilja HDZ i SDSS zbog odvojenih škola za djecu srpske i hrvatske nacionalnosti. „O najmanjeg uzrasta ta djeca žive paralelne svjetove, ne poznaju se niti druže, a kada se potuku onda su krive navijačke skupine”, kazao je.

Noseći ružičastu majicu Dragana Jeckov (Klub zastupnika SDSS-a) simbolično je pridružila obilježavanju Nacionalnog danu borbe protiv vršnjačkog nasilja. U slobodnom govoru apelirala je također na liberalizaciju epidemioloških mjera vezanih za prelazak hrvatske granice koje, kao je upozorila, posebno otežava život građana u pograničnom području i studentima koji studiraju u susjednim zemljama.

Rada Borić (Klub zastupnika zeleno-lijevog bloka) vezao za dodjelu nagrade „Zagrepčanka godine” ustvrdila je da se ona često dodjeljuje ženama povezanim s gradonačelnikom Zagreba Milanom Bandićem.

„To degradira i poništava smisao nagrade i pokazuje da je važnija podobnost od afirmacije žena u društvu i šalje posve krivu poruku ženama , da o njihovim nagradama odlučuju muškarci političkom trgovinom”, kazala je Borić.

Za ravnateljicu Alemku Markotić, koja je ove godine kandidirana za nagradu, Borić je ocijenila da je antipod afirmacije položaja žena u društvu. „Ona je svojom ulogom u Stožeru perpetuirala uvriježeni položaj žena, očekivanu poslušnost često na štetu svoje struke, svojom partijskom poslušnošću u obrani odluka Stožera upravo je antipod doprinosu afirmaciji žena u društvu”, rekla je Borić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!