Sindikat policije Hrvatske (SPH) pokušava omalovažiti i ugušiti borbu za egzistenciju zaposlenih u pravosuđu, ocjenjuje Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) i upozorava da loše odredbe zakona SPH-u omogućuju da tvrdi kako predstavlja sve u državnoj službi.
Iz SDLSN-a u petak u priopćenju za javnost podsjećaju da već sedam tjedana traje štrajk njihovih članova u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu za povećanje plaća i reguliranje kolektivnog pregovaranja te u najmanju ruku neshvatljivim ocjenjuju da predsjednik SPH Dubravko Jagić, “koji se ogradio od štrajka i stao uz Vladu koja je osporavala zakonitost štrajka”, sada nakon sedam tjedana borbe mahom žena, spremnih na štrajk i po cijenu gubitka ionako mršavog dohotka, izjavljuje ‘spremni smo napraviti sve da naši članovi budu zadovoljni’.
Time ponavlja ultimatum Vladi, smatra SDLSN, da se povećanje plaća u pravosuđu uvjetuje povećanjem i “članovima Sindikata policije Hrvatske”. Kolege sindikalci SPH, kao oni koji predstavljaju sve, pa tako valjda i one u štrajku, već “cendraju”, ocjenjuju iz SDLSN-a, ‘ako date njima, morate i nama’, a istodobno ne pokazuju ni trunak solidarnosti, niti podrške njihovom štrajku
Štoviše, nastavljaju s negativnom kampanjom onemogućavanja sindikalnog djelovanja SDLSN-a i njegovih sindikalnih povjerenika, upozoravaju iz SDLSN-a.
Tvrde da je SPH već ranije u pismima čelnike tijela u državnoj službi, pa tako i u pravosuđu, upozoravao da nijednom drugom sindikatu ne smiju omogućiti uvjete za sindikalno djelovanje, kao i da je SPH predložio da se SDLSN-u naplaćuje korištenje prostorija za sindikalni rad po cijeni koja će “odgovarati komercijalnom tržištu za najam prostorija” te da se sindikalnim povjerenicima nereprezentativnih sindikata ne omogući obavljanje sindikalnih aktivnosti u radno vrijeme.
SDLSN napominje da su to SPH-u omogućile odredbe Zakona o reprezentativnosti koje cjelokupnu državnu službu tretiraju kao jedno, a u tom jednom dominira policija – policijskih službenika ima oko 20.000, dok ostali dijelovi te službe, kao što je pravosuđe, ne bi nikad došli do izražaja da se nisu ujedinili i zajednički pobunili. U još gorem su položaju zbog svoje malobrojnosti zaposleni u pojedinim ministarstvima koja broje nekoliko stotina ljudi, upozoravaju iz SDLSN.
A da je Vlada “objeručke prihvatila apetite SPH”, zaključuju iz SDLSN-a, vidljivo je iz toga što je Kolektivnim ugovorom (KU) za državne službenike i namještenike ugovorila odredbu kojom se diskriminiraju svi sindikati koji nisu potpisnici tog KU-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare