Rijeka je prva krenula s pilot projektom građanskog odgoja u srednjim školama. Jedan od autora je Boris Jokić. Kako funkcionira ŠIZ - odnosno program Škole i zajednice provjerili smo s riječkim srednjoškolcima. Isti program uvodi se sljedeće godine i u Zagrebu.
Građanski odgoj u njihove je živote ušao praktički – zabunom. Spletom okolnosti.
“Završili smo na izbornom na koji nismo htjeli doći. I onda smo došli žaliti se kod ravnateljice, može li nekako drugačije, i zapravo smo potaknuli tu incijativu tog građanskog odgoja i tako je građanski odgoj postao naš izborni predmet”, rekla je Petra Vrčić, učenica 3.b razreda Prve riječke hrvatske gimnazije.
“Nikad nismo imali takav predmet, nikad nismo slično radili, ali smo se od početka prilagodili i sviđa nam se da se napokon nas pita, nastava je u potpunosti prilagođena nama, našim potrebama, našim željama i onda je puno veći užitak sudjelovati u cijelom tom procesu”, kaže Petrina kolegica iz razreda Saša Prekali.
S Petrom i Sašom u razred ide i Dante Bujas. I njemu se sviđa predmet.
“Sviđa mi se zapravo jer ne učimo kao u ostalim predmetima iz udžbenika sve, nego idemo po gradu, bavimo se aktualnim problemima predmetima i pokušavamo ih riješiti. Nema bilježnice i to je idealno”, rekao je Dante.
Netko je ipak nešto morao i staviti na papir. Od Borisa Jokića i njegovog društva do riječkog Sveučilišta i Gimnazije. Nazvali su predmet “Škola i zajednica”.
“Učenicima su predložene teme koje su vezane uz zajednicu, od okoliša kulture i medija, urbanizma, zdravlja i slično i oni biraju neki problem koji se njima pojavljuje kao osobito značajan u njihovom životu unutar tih tema”, rekla je Helena de Karina, suatorica kurikuluma.
Učenici su odabrali zelene politike. Već imaju u planu obračun s nekim bajama blizu škole.
“Često povezuju građanski odgoj isključivo politički s nekim izravno, temama, politiziranjem, itd. Mladi se ne bave toliko izravno s onim što mi smatramo politikom, da ćemo se tu zapravo baviti nekakvim ideologijama itd., nego nešto što aktivno žele promišljati i nešto aktivno rješavati u svom gradu”, kaže ravnateljica Jane Slaunich.
Prva riječka hrvatska gimnazija prva je tako počela pilot izbornom nastavom. Ukupno 17 od 30 primorsko-goranskih srednjih škola kreće na jesen s pravom nastavom.
“Projekt je izvrstan, razvijat će kod učenika daljnje komunikacijske i socijalne vještine i djeca će aktivno sudjelovati na problemima koji ih tište a tiču se našeg grada i okruženja odnosno naše zajednice”, rekla je Edita Stilin, pročelnica za odgoj i obrazovanje PGŽ-a.
Osnovnoškolcima Građanski odgoj, srednjoškolcima ta unaprijeđena Škola i zajednica. Skraćeno, ponovimo, ŠIZ. Tako prigodno za pubertet.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare