Analitičar Branimir Vidmarović bio je gost N1 Newsrooma, gdje je analizirao rusko-ukrajinsku krizu, posljedice koje ostavlja i aktere koji mogu utjecati na daljni razvoj situacije i zaustavljanje sukoba.
Osvrćući se na snimke i fotografije koje pristižu iz Ukrajine, Vidmarović je kazao da ne vjeruje niti ruskoj niti ukrajinskoj strani jer prvi put imamo ratovanje koje u sebi ima čitavu paletu tehnoloških alata na raspolaganju.
“Nemojmo zaboraviti da je Volodimir Zelenski profesionalni glumac. Ovo je rat u kojem je istina poginula čim je rat počeo. Neka prođe neko vrijeme i neka istražitelji međunarodnog suda istraže. Kada oni utvrde, ja ću im vjerovati. Ovo je sada filanje emocijama”, rekao je Vidmarović.
Ukazao je da je zanimljivo da Rusija nije Ukrajini objavila rat.
“To se radi iz razloga jer ako ste zaraćene strane, onda po međunarodnom pravu ne smijete imati plaćenike i zemlje oko vas ne smiju vam pomagati, moraju biti neutralne. Niti jednoj, niti drugoj strani ne odgovara proglašenje rata jer se onda moraju poštivati određene norme”, kazao je Vidmarović.
Dodao je da objave rata nema od 1941. godine jer države zaobilaze taj način funkcioniranja kako bi imale daleko više mogućnosti.
Napomenuo je da je ipak jasno da je Rusija agresor, a Ukrajina žrtva.
“Zelenski je jako hrabar i pametan. On razumije zakone marketinga i showbusinessa i shvaća da mora ovome dati daleko veću dimenziju, epohalnih razmjera. On shvaća koliko je medijska pozornost važna. On je mladi čovjek koji vlada društvenim mrežama, on mora zadržati Ukrajinu u fokusu svjetske javnosti. Nema ništa loše u tome jer je žrtva koja se brani, ali moramo znati da postoji i informacijski rat”, rekao je Vidmarović.
Sankcije
Istaknuo je da sankcije nisu mjere sprečavanja nečega, nego su one kazna.
“To je smisao sankcija. One nemaju nekog roka, mogu biti prolongirane i bit će. Ovo nije nešto što će se zaboraviti. Čini mi se da bi postepeno ukidanje sankcija moglo doći nakon što Putin ode s vlasti, dogovori se reparacija i tako dalje”, rekao je, pa o tome hoće li biti učinkovite dodao:
“Neki kažu da Rusija ne može izdržati više od godinu dana, drugi kažu da mogu godinu, dvije, tri dok ne nađu druga tržišta i onda će egzistirati po modelu Irana.”
Pozicije Kine i SAD-a
Po pitanju utjecaja Kine, kaže da se Kinezi sada pitaju gdje su u toj cijeloj priči oni, odnosno njihvoi interesi.
“S Rusijom imaju strateške odnose, sigurnosne, trgovinu, energente, ali nisu se spremni odreći Zapada unatoč konfrotacijama. Zapad su tehnologije, izvozna tržišta, suradnja u klimatskim promjenama i tehnologijama obnovljivih izvora energije. Kinezi dobro shvaćaju ukoliko sada pomognu, pljeskat će im se, a za tri mjeseca će ih opet pritiskati. Doći će do nekih okvirnih nagodbi, ali definitivno je da Kini dugoročno ne odgovara ovo stanje”, smatra Vidmarović.
Napominje i da je Kina dobila dobar uvid u konsolidaciju Zapada i znaju što će se dogoditi ako pokušaju silom uzeti Tajvan.
“Oni to ne žele jer tržišta stradavaju i sve je to nešto što se ne uklapa u njihovu viziju razvoja. Ovakvi potresi joj svakako ne trebaju. U njezinom intersu je da stane na loptu”, kazao je Vidmarović.
Za poziciju SAD-a je kazao da je sasvim jasna.
“Sada vidimo da SAD ne brine toliko ruska nafta nego cijene energenata. Vi sada imate veliku potražnju, a malu ponudu. To se treba izjednačiti, a tko to može? Imamo Iran i Venezuelu. Sada se događa politički realizam – nema demokracija vrijednosti nego nacionalne interese i sigurnost. Sada je SAD spreman pregovarati s Nicolásom Madurom. U Teheranu isto vide da je ovo prilika da se spase i nitko se tu neće žrtvovati za Rusiju”, rekao je Vidmarović.
Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare