Vlada je na sjednici u četvrtak zaključkom prihvatila dokument "Globalna posvećenost medijskim slobodama" kojim se, među ostalim, predviđa osnivanje globalnog Fonda za obranu medija u okviru UN-a, koji će pomagati novinarima u opasnosti.
Dokument predstavljen na konferenciji u Londonu u srpnju 2019. godine, do sada je potpisalo 37 država, od čega 16 članica EU.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je da se dokument temelji na zagovaranju značenja slobode medija za sigurnost, prosperitet i dobrobiti društava, udruživanja radi dijeljenja informacija, rasvjetljavanju kršenja i narušavanja medijskih sloboda i radu na uspostavi odgovornosti u tom smislu.
U dokumentu se poziva na osnaživanje međunarodnih inicijativa koje zagovaraju medijske slobode, a države potpisnice obvezuju se podržati i povećati napore svih institucija u davanju podrške novinarskim udruženjima i organizacijama civilnoga društva koje pružaju podršku medijskim radnicima i medijskim entitetima koji su u opasnosti, dodala je ministrica.
“Dokument pretpostavlja i osnivanje globalnog Fonda za obranu medija u okviru UN-a koji će pomagati novinarima u opasnosti, sudjelovati u pokrivanju troškova različitih pravnih postupaka, a financirat će se dobrovoljnim prilozima država članica”, navela je.
Potpisivanjem dokumenta potvrđujemo naše opredjeljenje za jačanjem medijskih sloboda, naglasila je Obuljen Koržinek te posebno istaknula i aktualnu situaciju katastrofe izazvane potresom rekavši kako smo i tu ponovno svjesni koliko je važna uloga medija, onih koji dijele provjerene informacije i koji su tu da građanima pruže istinite informacije kako bi znali kako postupati.
“Takav tip slobodnog, objektivnog izvještavanja moramo podržavati i dati mu punu podršku”, naglasila je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!