Zbog pandemije koronavirusa maske za lice postale su dio naše svakodnevice kako bi se smanjila transmisija virusa. Nošenje maske preporučuje se ponajviše u zatvorenim prostorima poput javnog prijevoza, trgovina, pošte i slično.
Ako ne možete kupiti masku, preporučuje se i neka vrsta pokrivala kojim ćete se zaštititi. Bitno je da tkanina koju koristite ne propušta virusne čestice da bi bila učinkovita.
Na nekoliko je stvari potrebno obratiti pažnju kada nosite masku. Prije nego je stavite na lice, ruke vam trebaju biti čiste. Dok nosite masku ne biste trebali rukama dirati lice. Jednom kada je stavite ne biste je trebali dirati i prilagođavati licu sve dok je ne skinete. Prilikom skidanja maske primite je za vezice, skinite je i stavite u plastičnu vrećicu.
Ako nosite naočale trebali biste izabrati masku čiji gornji dio prianja za nos kako bi stajala čvrsto. To će spriječiti da vam se naočale zamagle.
Ako imate bradu ili brkove, trebate pripaziti da su sve dlačice unutar maske ako se ne želite obrijati.
Maska može uzrokovati i dodatne poteškoće sa sluhom kod osoba koje inače imaju te poteškoće ili su gluhe. Osim toga, maske kod drugih im otežavaju čitanje izraza lica. Savjetuje se da se pozadinska buka smanji koliko god je to moguće te da se zapisuju stvari na papir ili mobitel ako imate poteškoća sa sluhom.
#related-news_0
Kako bi bila učinkovita, maska bi trebala prekrivati dio nosa, usta do ispod brade i treba čvrsto prianjati vašem licu. Također, ako imate odgovarajuću masku i nosite je ispravno ne biste trebali imati nikakvih poteškoća s disanjem.
Različite tkanine
Zdravstveni stručnjaci navode da masku možete napraviti i sami kod kuće. Možete je izraditi od raznih materijala, starih majica, posteljine, ali trebate pripaziti da je materijal mekan kako bi mogli bez poteškoća disati.
Pamučne maske obično su dizajnirane u obliku nabora ili kalupa kako bi bolje pristajale vašem licu i lagane su. Kako biste bili sigurni da ste maksimalno zaštićeni, potražite pamučne maske koje imaju ugrađeni filter ili one koje imaju mogućnost da se ugradi filter. Također, ove su vrste maske mekane tako da su ugodne čak i za osobe koje imaju osjetljivu kožu.
#related-news_0
Lanene maske izrađuju neke tvrtke jer se na ovom materijalu teško razvijaju klice pa se stoga lan koristi zbog prirodnih antibakterijskih svojstava.
Neke su maske izrađene od sintetičkih vlakana. Možda ćete pronaći neke maske izrađene od kombinacija materijala, kao što je polipropilen, materijal koji se koristi za medicinske maske, s pamučnom oblogom kako bi bile ugodne za nošenje na duže vrijeme.
Neke maske imaju vezice umjesto elastičnih gumica ili traka, a to obično pomaže da vaše prianjaju lice te se lakše prilagođavaju vašem obliku lica.
Pojedine maske imaju i filter koji pruža dodatnu zaštitu. Ako imate takvu višekratnu masku potrebno je ukloniti filter prije nego što je stavite u perilicu na pranje.
#related-news_0
U posljednje vrijeme sve se češće viđaju i providne maske za lice. Takve se maske najčešće rade od prozirnog vinila i pomažu drugima da vam čitaju s usana, piše Independent.
Višekratne maske potrebno je redovito prati, pa ih možete ubaciti u perilicu rublja. Također, izaberite onaj materijal koji odgovara vašoj koži i redovito nosite maske tamo gdje se to od vas zahtijeva kako biste zaštitili i svoje zdravlje, ali i zdravlje onih oko vas.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.