Bol u zglobovima: Uzrok, simptomi i liječenje ovog problema koji muči mnoge

Zdravlje 13. tra 202315:37 0 komentara
Pexels

Osjećaj neugode, teže pokretljivosti i bol u zglobovima, nije rijetka pojava neovisno o tome koliko godina imate. Uzroci boli u zglobovima mogu biti različiti od onih kratkotrajnih do onih koji ukazuju na određenu bolest.

Bol u zglobovima se može se pojaviti u bilo kojem dijelu tijela, gdje god se nalaze zglobovi. Međutim, osjećaj boli se najčešće osjeća u koljenu, bol u zglobovima šake, ramenima, laktu, kukovima i gležnjevima.

Ako se uz bol u zglobovima pojavljuju drugi simptomi poput crvenila, žarenja i visoke temperature, bilo bi dobro što prije posjetiti liječnika.

Uzrok boli u zglobovima

Kao što smo ranije naveli, boljeti mogu svi zglobovi u tijelu. Međutim, uzroci bola mogu ukazivati na neku opasnu bol u zglobovima. Među najčešćim uzrocima bolova u zglobovima su oni kratkoročni koje je potaknulo loše držanje ili preopterećenost fizičkim poslovima ili treningom. Nerijetko se radi i ozljedama koje se mogu dogoditi u sportskim aktivnostima ili kod pada, posebice kod starijih osoba.

Ovo su još neki mogući uzroci bolova u zglobovima:

– upala zglobova: upala može biti uzrokovana autoimunim bolestima poput reumatoidnog artritisa ili gihta, infekcijom, ozljedom ili prekomjernim opterećenjem zglobova

– osteoartritis: degenerativno stanje koje se obično javlja s godinama i mnogo češće kod ženskog spola. Zglobovi kod osteoartritisa postaju istrošeni te to može uzrokovati bol, ukočenost i ograničenu pokretljivost

– ozljeda: ozljede poput prijeloma, istezanja

– preopterećenost: prekomjerna upotreba ili krivi ponavljajući pokreti

autoimune bolesti: reumatoidni artritis, lupus i spondilitis

– infekcije: bakterijske, gljivične ili virusne infekcije

– hormonalne promjene: posebice kod žena i promjena u ciklusu hormoni mogu utjecati na zglobove i uzrokovati bol tijekom menstruacije ili menopauze

– genetski faktori: nasljedne bolesti

Ključni simptomi boli u zglobovima

Kada dođe do ozljede, prijeloma ili upale, obično je uzrok jasan te ne postoji potreba za daljnjim pretragama i zabrinutosti.

U tom slučaju se rješava uzrok i smanjuje bol analgeticima i hladnim oblozima. Međutim, kod autoimunih bolesti, genetskih bolesti i infekcija je nužno brzo reagirati. U tom slučaju se uz bol u zglobovima pojavljuju i drugi simptomi.

Ako se uz bol u zglobovima pojavljuje oticanje, bol tijekom mirovanja, ograničenost pokreta, ukočenost zgloba, crvenilo ili izljev, škripanje ili pucketanje te povišena tjelesna temperatura, možda se radi o nekoj bolesti ili upali.

U nastavku donosimo najteže uzroke boli u zglobovima te simptome koji pokazuju kako prepoznati da se radi o navedenoj poteškoći.

1. Osteoartritis

Ova bolest zglobova je kronična, a naziva se i degenerativnom bolesti zglobova ili artrozom.

Javlja se na bilo kojem zglobu tijela, a češća je kod starijih osoba. Obično zahvaća ruke, noge, prste, ramena, vrat, kukove, koljena i donji dio leđa. Kod ove bolesti dolazi do trošenja hrskavice i trljanja kostiju zbog čega nastaju bolovi, ukočenost.

U slučaju osteoartritisa se uz bol u zglobovima pojavljuju ukočenost, osjetljivost na dodir, krckanje kod pomicanja, naticanje zglobova i ograničenost pokreta.

Bol i drugi simptomi su jači s vremenom.

2. Reumatoidni artritis

Reumatoidni artritis je teška autoimuna bolest koja zahvaća cijeli organizam. Obično se pojavljuje kod žena i to od 20. do 60. godine života.

Uz bol u zglobovima, se kod reumatoidnog artritisa pojavljuje pojačana osjetljivost zglobova, natečenost, ukočenost nakon mirovanja posebice ujutro, slabost tijela, gubitak kilograma, povišena tjelesna temperatura, manjak energije i gubitak apetita. Ova bolest utječe i na stvaranje simptoma na drugim organima poput kože, oči, jetre, srca i krvnih žila. U početku se simptomi javljaju na manjim zglobovima i slabijeg su intenziteta, a onda se bol u zglobovima pojačava i širi na druge zglobove. Kod pojave je nužno odmah obratiti se liječniku.

Liječenje se provodi lijekovima protiv bolova, kortikosteroidima te oblozima. Pomažu i fizikalna terapija te sportske aktivnosti koje jačaju mišiće oko zglobova.

3. Lupus

Lupus kao sistemska autoimuna bolest naziva se i bolest sa sto lica. Karakterizira je stanje kada imunološki sustav tijela napada vlastita tkiva i organe. Ovdje stradavaju i zglobovi.

Lupus može uzrokovati bolove u zglobovima, no obično se pojavljuju uz natečenost, osip kože, povišenu tjelesnu temperaturu, osjetljivost kože na svjetlost, bolove u prsima, glavobolju, gubitak pamćenja i kratkoću daha. Uzrok lupusa mogu biti razne bolesti i stvari poput upala, pušenja, hormonske neravnoteže i brojne druge. Rijetko se prepoznaje uzrok.

Bolest se ne može izliječiti već se koriste kortikosteroidi i hormonska terapija te lijekovi za zglobove kojima se smanjuje bol i poboljšava kvaliteta života bolesnika.

4. Infekcije zglobova

Do osjećaja boli u zglobovima može doći zbog infekcije bakterijom, virusom ili gljivicama. Najčešće su bakterijske. Te infekcije se obično razvijaju danima prije nego se počnu pojavljivati simptomi. Čimbenici rizika kod infektivnog artritisa mogu biti dijabetes, HIV, kožne infekcije, korištenje kortikosteroida, kronične bolesti, maligne bolesti, korištenje droga, alkoholizam i druge.

Osim boli u zglobovima, pojavljuje se nagli osjećaj boli, toplina na području boli, crvenilo, izljev, pečenje, ograničenost pokreta, ali najčešće samo jednog zahvaćenog zgloba. Do infekcije može doći nakon kirurškog zahvata ili zbog širenja sa susjedne infekcije nekog organa. Pojaviti se može i gonokokni artritis koji uzrokuje vrućicu, tresavicu, brojne promjene na koži i sluznici te se obično širi i na druge zglobove.

Neke vrste infekcija koje uzrokuju bol u zglobovima mogu uzrokovati trajna oštećenja zbog čega je važno odmah se obratiti liječniku. Nakon provedene dijagnoze će se bolest liječiti na temelju uzroka, a u blažim se slučajevima koristi antibiotska terapija čim se posumnja na infekciju.

Ako imate bilo koji od ovih simptoma ili ako ste zabrinuti zbog boli u zglobovima, važno je konzultirati se s liječnikom što je prije moguće kako bi se utvrdio uzrok boli i odredio najbolji način liječenja.

U nekima od njih mogu vam pomoći i preparati iz prirode.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!