Epiglotitis: Uzrok, simptomi i kada ova bolest može završiti smrću?

Zdravlje 13. kol 202115:16 > 15:21 0 komentara
upala jednjaka
Pexels/Ilustracija

Epiglotitis je po život opasna bolest kod koje dolazi do upale i naticanja epiglotisa (elastična ploča, struktura hrskavice, nalik na list, koja zatvara ulaz u grkljan i sprječava da hrana uđe u dišne puteve).

Ovime se blokira protok zraka u pluća te dolazi do začepljenja dišnih puteva. Upala najčešće nastaje zbog infekcije, a može je uzrokovati i ozljeda grla. Važno je odmah reagirati i pozvati hitnu pomoć kako bi se bolest izliječila bez posljedica.

Zašto dolazi do epiglotitisa?

Epiglotitis u većini slučajeva uzrokuje bakterija Haemophilus influenzae tip b. Ova bakterija je također krivac za upalu pluća i meningitis. Bolest se s osobe na osobu prenosi slinom zaražene osobe, odnosno širi se kada ta osoba kihne ili zakašlje. Druga osoba potom udiše zaraženi zrak i dobiva epiglotitis. Jednako tako, može se zaraziti i dodirivanjem zahvaćenih površina te potom dodirivanjem lica.

Osim toga, u rijetkim slučajevima, epiglotitis mogu uzrokovati i druge bakterije, gljivice i virusi, a može i nastati nakon ozljede grla (kod opečenog grla zbog ispijanja prevrućih tekućina), udarca u grlo ili vrat ili zbog pušenja.

Epiglotitis češće dobivaju muškarci te osobe kojima je narušen imunološki sustav zbog određene bolesti. Može se pojaviti kod svih dobnih skupina, a najčešći bolesnici su djeca između dvije i šest godina.

Kako prepoznati epiglotitis?

Simptomi se najčešće razvijaju brzo i u samo nekoliko sati mogu postati kobni i rezultirati smrću. Kod starije djece i odraslih mogu se razvijati i do nekoliko dana. Epiglotitis ima simptome slične upali grla te bolestima respiratornih sustava, a to su:

  • bol u grlu
  • bol kod gutanja
  • problemi s disanjem (teško i brzo disanje)
  • visoka temperatura
  • promukli glas
  • pojačano slinjenje
  • razdražljivost
  • piskutavi zvuk kod udisanja zraka
  • poboljšanje simptoma za vrijeme sjedenja ili naginjanja prema naprijed

Kod djece su glavni simptomi povezani s poteškoćama disanja, dok će starija djeca i odrasli imati probleme s gutanjem i slinom te promukli glas.

Kada posjetiti liječnika?

Kada se odjednom pojave problemi s disanjem i bolno grlo praćeni ostalim simptomima ove bolesti, potrebno je što prije posjetiti liječnika ili odmah pozvati hitnu pomoć.

Liječnik će potom pitati pacijenta o simptomima i u nekim slučajevima će odmah moći donijeti dijagnozu, dok će nekada biti potrebno obaviti dodatne pretrage kao što su: laringoskopija, rendgen ili CT grla i pluća, bris grla, biopsija i vađenje krvi.

Što se prije potraži liječnička pomoć, to su i veće šanse za potpuni oporavak, koji nastupa nakon najmanje tjedan dana hospitalizacije.

Kako se tretira epiglotitis?

Prije svega je potrebno pratiti razinu kisika te će se po potrebi pacijent morati staviti na respirator. Možda će biti potrebna infuzija, ako osoba ne može normalno gutati, dok će za uništavanje bakterija pomoći pripisani antibiotik. U težim slučajevima će biti potrebna operacija.

Može li se epiglotitis spriječiti?

Postoji nekoliko načina kako se ova bolest može spriječiti. Prvi i osnovni je cjepivo koje je obavezno, a koje dobiva dojenčad do dva mjeseca starosti. Također, pomoći može i redovito pranje ruku te dezinficiranje ruku dezinficijensom ili alkoholom.

Epiglotitis je bolest koja može završiti kobno, ako se na vrijeme ne prepoznaju simptomi i ne posjeti liječnik. Češća je kod djece, a može se prepoznati po nizu simptoma koji onemogućavaju normalno disanje i gutanje. Tretira se antibioticima, a obavezna je hospitalizacija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!